A magyar EU-elnökség alkalmából az Amnesty International átadta az unió külső és belső tevékenységével kapcsolatos emberi jogi ajánlásainak jegyzékét Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkárnak.

Az szervezet olyan kérdéseket ajánlott az elnökség figyelmébe, mint például a diszkrimináció elleni küzdelem, a romák jogainak védelme, valamint az igazság, az átláthatóság és a nyilvánosság jelentősége. Szerintük az EU fellépése az emberi jogsértésekkel szemben gyengült az utóbbi időben, a magyar elnökségnek fordítania kell ezen a tendencián, a térségben Magyarország vezető szerepet vállalhat az emberi jogok védelmében. Az AI sürgeti egy új uniós diszkriminációellenes irányelv elfogadtatását is és az erősebb Európának az emberi jogokra kell épülnie, vagyis olyan környezetet kell teremteni, amelyben mindenki szabadon kifejezheti magát, részt vehet a közéletben, gyakorolhatja emberi jogait.

Répássy Róbert hangsúlyozta, hogy a kormány nyitott az AI ajánlásaira, és részletesen elemzi őket. Az elnökség céljai találkoznak a szervezet elképzeléseivel, mivel a diszkrimináció elleni harcot és a romák kérdését ők is fontosnak tartják, de emellett a bűncselekmények áldozatainak védelmére is nagy hangsúlyt helyeznek. Márciusban konferenciát szerveznek az áldozatok védelméről, és erre az AI-t is meghívják. Az államtitkár megjegyezte, hogy a diszkrimináció tilalma csupán egy része a romaintegrációnak, hasonlóan lényeges eleme a felzárkóztatás. Az elnökség alatt több konferenciát és szakmai rendezvényt is tartanak a romaintegrációról.