Idén, a Gyermekbarát igazságszolgáltatás évének jegyében számos az igazságszolgáltatási eljárásokat érintő jogszabály-módosítás történt a gyermekek védelmére. A gyermekek a Büntető Törvénykönyv módosításának köszönhetően is fokozottabb védelmet kaptak, az új Btk. szigorúan lesújt a gyermekek elleni bűncselekmények elkövetőire.
A kormány emellett a közigazgatási hatósági eljárásokban is érvényesíteni kívánja a gyermekközpontúságot; felére csökkenhet a gyermekvédelmi eljárások ügyintézési ideje, továbbá a gyermek érettségi szintjének megfelelő tájékoztatást írnak elő a hatóságoknak. Az erről szóló törvénycsomagot a tárca hamarosan az Országgyűlés elé terjeszti.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a közigazgatási és hatósági eljárásról szóló törvény módosításával érvényesíti a gyermekbarát közigazgatás alapvető szabályait, a Gyermek jogairól szóló (New Yorkban, 1989. november 20-án kelt) Egyezménnyel összhangban. A jogszabály-módosítások célja, hogy a különböző hatósági eljárásokban is fokozottabb figyelmet fordítsanak a gyermekek speciális igényeire, valamint a gyermekek érdekének fokozott védelme jelenjen meg a közigazgatási hatósági eljárások lebonyolítása során is.
A közigazgatási hatósági eljárások alapelvei között deklarálnánk a gyermekek érdekének fokozott védelmét, így erősítve azt, hogy a hatóságok a kiskorúakat érintő eljárásaik és döntéseik a gyermekek érdekét vegyék figyelembe. Lehetséges lenne például, hogy maga az eljáró hatóság is dönthessen a gyermek érdekeit képviselő ügygondnokok kirendeléséről (ne csak a gyámhivatal), ezáltal a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárások ügyintézési határideje a felére, 30 napról 15 napra csökkenne.
A javaslat a lehető legszélesebb körben építené be a törvénybe a cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes ügyfelek, szellemi érettségüknek megfelelő szintű tájékoztatását.
A tanúmeghallgatás során speciális szabályokat vezetnének be a korlátozottan cselekvőképes személyek, így a gyermekek tanúvallomásával kapcsolatban is. Meghallgatásuk során is kiemelt figyelmet fordítanak az adott személy érdekeinek a figyelembe vételére. A módosításoknak és a fogalmak pontosításának köszönhetően nemcsak a kiskorúakat, hanem mindazokat védenék a hatósági eljárásokban, akik egészségi, illetve szellemi állapotuk miatt eleve nagyobb fokú védelemre szorulnak.
(Sajtó Főosztály, KIM Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)