Olyan vitákban kell közös megegyezésre jutnunk, mint a ne bis in idem, a kétszeres eljárás tilalma, elvének értelmezése – fogalmazott Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkár az Európai Igazságügyi Hálózat budapesti ülésén, hétfőn.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium és az EUROJUST szervezésében 2011. június 20-21-én Budapesten tartja az Európai Igazságügyi Hálózat soron következő, 36. plenáris ülését. A büntetőügyekben működő hálózat plenáris ülésének résztvevői az EU tagállamok bírái, ügyészei és igazságügyi minisztériumi tisztviselői.
Nyitóbeszédében az államtitkár hangsúlyozta: az Európai Igazságügyi Hálózat munkája segít gördülékenyebbé tenni az igazságügyi dolgozók munkáját. A Hálózat erőssége a személyes kapcsolatokon alapuló együttműködés – fűzte hozzá az államtitkár. Répássy Róbert méltatta az Európai Igazságügyi Hálózat honlapját, amely minden gyakorló jogász számára hasznos, naprakész információkat tartalmaz.
A magyar elnökség igyekezett olyan témákat választani, amelyek gyakorlati szempontból érintik az Európai Igazságügyi Hálózat tagjait, hiszen napi munkájuk során találkoznak ezekkel az ügyekkel és a felmerülő kérdésekkel – mutatott rá Répássy Róbert. Elmondta: mivel a nemzetközi bűnözés egyre inkább terjed, az Európai Unióban a büntető igazságszolgáltatás gyakran szembesül olyan ügyekkel, amelyekben több tagállam is rendelkezik a büntetőeljárás lefolytatásához való joggal.
Az egyetlen jogi korlátot a schengeni megállapodás végrehajtásról szóló egyezmény 54. cikkében foglalt ne bis in idem, a kétszeres eljárás tilalmának, elve jelenti – hangsúlyozta az államtitkár. Hozzátette: ezt az elvet azonban az Európai Közösségek Bírósága számos ügyben egymásnak ellentmondóan értelmezte. Nem egyértelmű, hogy milyen határozat típusok zárják ki az újabb eljárást, illetve, hogy mi értendő ugyanazon cselekmény alatt – mutatott rá. Ezért is alakulnak ki az elv értelmezése körül, minden szinten és fórumon élénk viták.
Abban van csak egyetértés - folytatta -, hogy a kérdést nem lehet a szőnyeg alá söpörni és a szakmai fórumokon meg kell találni a lehetséges megoldásokat. A ne bis in idem értelmezése elvi kérdés, de ehhez szorosan kapcsolódik két nagyon is gyakorlati témakör: az ítéletek elismerése és a bűnügyi nyilvántartók közötti adatcsere.
(kormany.hu)