Az új alaptörvényről, az igazságügyi szolgálatok működéséről és a két ország közötti jó együttműködés fontosságáról beszélt Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium igazságügyért felelős államtitkára azon a tárgyaláson, ahol a Kínai Népköztársaság Igazságügyi Minisztériumának miniszterhelyettesével, Hao Chiyonggal ült egy asztalhoz.

A miniszterhelyettest és a kíséretében érkezett kínai delegációt április 19-én a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium épületében fogadta az igazságügyért felelős államtitkár. A küldöttség ezt követően ellátogatott a Fővárosi Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálatához is.

Foto: Botár Gergely

A tárgyaláson Répássy Róbert nagyvonalakban bemutatta Hao Chiyongnak Magyarország új alaptörvényét, amely 2012. januárjában lép hatályba. Elmondta, hogy az új alkotmány nem változtatja meg az ország alkotmányos berendezkedését, és kiemelten kezeli az emberi jogokat. Az igazságügyért felelős államtitkár ismertette a magyar bírósági rendszer működésének alapvető jellegzetességeit, az alkotmánybíróságra vonatkozó új rendelkezéseket és beszélt a büntetőjog területén várható változásokról is.

Ezek közül kiemelte a tényleges életfogytig tartó börtönbüntetés intézményét. Eszerint a szándékos és erőszakos bűncselekmény elkövetése esetén a bíróság kizárhatja a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét az életfogytig tartó szabadságvesztés büntetés kiszabásakor. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az új alaptörvény megerősíti az önvédelem jogát, és elsősorban az áldozatok jogait részesíti kiemelt védelemben.

Hao Chiyong kijelentette, a kínai jogrendszer kialakult, ezt az Országos Népi Gyűlésen idén márciusában jelentették be. Az országban mára minden területet megbízhatóan szabályoznak. A jogi képzésnek kiemelt szerepe van, mivel Kínának fontos, hogy a társadalom tisztában legyen a törvényekkel, és ezeket be is tartsa, valamint elengedhetetlen, hogy a közszolgák is a törvények alapján járjanak el munkájuk során.



Foto: Botár GergelyHozzátette, Kínában oktatják az állampolgárokat, hogy amennyiben külföldre utaznak, a helyi jogszabályokat is tartsák tiszteletben. Kijelentette, hogy a más országokban élő kínaiak törvényes jogainak védelme is közös felelősség, de ha az adott ország jogszabályait nem tartják tiszteletben, eljárás indulhat ellenük. A miniszterhelyettes reményét fejezte ki, hogy a két ország igazságügyi minisztériumainak együttműködése a bűnügyekre is ki fog terjedni.

Répássy Róbert Hao Chiyongnak válaszolva jelezte, hogy Magyarország is figyelemmel kíséri a kínai jogfejlődést és a jó gyakorlatok megismerése mindkét ország számára hasznos lehet.

(kormany.hu)