Magyarországon a városi erőszak nem jelenik meg olyan fajsúlyosan, mint néhány nyugat-európai országban, például Franciaországban - jelentette ki pénteken Bécsben az MTI-nek Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára, aki azon a tanácskozáson képviselte Magyarországot, amelyet a városi erőszakról és a fiatalkorúakat érintő bűnözésről tartottak az Európa tanácsi tagállamok igazságügyi minisztériumainak a képviselői.
A pénteken véget ért értekezleten foglalkoztak azzal, hogy milyen válaszokat adhat az igazságszolgáltatás a városi erőszak problémáira, a fiatalkorú elkövetők, illetve fiatalkorú áldozatok kérdésével, valamint a szervezett bűnözés és az új kommunikációs csatornák kapcsolatával.
Magyarország sok szempontból megelőzte a konferencia ajánlásait, például abban, hogy létezik külön fiatalkorúakra vonatkozó büntetőjog és büntetőjogi eljárás - mondta Répássy Róbert. Olyan területként, ahol további erőfeszítésekre van szükség, a gyermekkorú áldozatok speciális kezelését említette. "Itt valószínűleg nálunk is új büntetőjogi tényállás kerül bevezetésre, hiszen a hozzátartozók közötti erőszak áldozatainak egyik csoportját a gyermekek képezik" - tette hozzá.
A büntethetőség korhatárának leszállítására kitérve kijelentette, nem egyedüli Európában a 14 év alatti korhatár. Magyarország ezen a téren mérsékelt lépést tett, ugyanis csak meghatározott bűncselekmények - az erőszakos bűncselekmények - esetében változik a korhatár a jövő évben 12 évre, és nem büntető, hanem nevelő intézkedéseket engedélyez a törvény - mondta.
A közgyűlésen elfogadott határozat ösztönzi a tagállamokat, hogy osszák meg egymással az úgynevezett "legjobb gyakorlatokat". Kezdeményezi, hogy az Európa Tanács szervei tekintsék át, milyen tapasztalatokat szereztek a tagállamok a megelőzés terén, és hogy milyen jogszabályok vonatkoznak a fiatalkorú elkövetőkre és áldozatokra.
(MTI)