Ma délelőtt az egyes szellemi tulajdonra vonatkozó jogszabályok módosításáról szóló törvénycsomag tervezetéről egyeztetett a kilenc közös jogkezelő szervezet vezetőivel Bendzsel Miklós, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke és Zombor Ferenc a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium helyettes államtitkára.
Az ülésen Bendzsel Miklós ismertette, hogy az SZTNH és a KIM, mint előterjesztő, a közös jogkezelők javaslatai közül melyeket tudta elfogadni a Kormány elé holnap kerülő törvénytervezetben. Az előterjesztés úgy tesz javaslatot a közös jogkezeléssel, annak szervezeti rendszerével, működésével és gazdálkodásával kapcsolatos törvényi előírások módosítására, hogy szem előtt tartja a közös jogkezelő egyesületek mintegy másfél évtized alatt kialakult és érvényesített önkormányzatiságát, valamint a kulturális ágazatban betöltött egyedi szerepét.
A törvénymódosítás egyik alapvető célja, hogy a közös jogkezelő szervezetek egyesületi formáját megőrizze, azok gazdálkodását, működését a tagok számára még átláthatóbbá tegye és megújítsa a díjszabások jóváhagyási rendjét. A tervezet korlátok közé szorítja a jogosultaknak járó jogdíjakból történő levonást, és megteremti a szociális-kulturális célú felhasználás kormányzati kontrollját. A módosítás megújítja a díjszabások jóváhagyási rendjét is, így kiszámítható menetrendet vezet be és a jobb tájékozódást biztosítva szélesebb körben írja elő a felhasználók bevonását a díjszabás-tételek véleményezésébe.
A törvénytervezet a közös jogkezelő szervezet saját honlapján történő közzétételét írja elő meghatározott dokumentumoknak, hogy biztosítsa a jogkezelési tevékenység átláthatóságát. Emellett a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala is közzéteszi honlapján a közös jogkezelő szervezetekről vezetett – bárki számára elérhető, közhiteles – nyilvántartását.
A közös jogkezelő szervezetekkel a minisztérium 2011. április 26-án stratégiai partnerségi megállapodást kötött, aminek része, hogy a tárca a szakmailag érintett civil szervezeteket is bevonja a jogszabály-módosítást érintő egyeztetésbe. Ezen szervezetek, értékelve a jogalkotónak a jogkezelés még átláthatóbbá és hatékonyabbá tételére irányuló szándékát, ismertették a tervezet egyes rendelkezéseinek gyakorlati megvalósulásával kapcsolatos aggályaikat.
A partnerség jegyében a felek egyetértettek a tervezett módosítások hatásvizsgálatának közös vitelében a célok érvényesítése érdekében. A törvénytervezet-csomagot holnap, október 19-én tárgyalja a Kormány, ezt követően hamarosan a Parlament elé kerül és várhatóan 2012. január 1-én lép hatályba. Az együttműködő felek megállapodtak abban, hogy a stratégiai partnerségre tekintettel szoros együttműködést folytatnak a törvénycsomag parlamenti vitája során is.
(kormany.hu)