Az igazságügyi államtitkár közlése szerint kompromisszumos javaslat született a hozzátartozók közötti erőszakkal kapcsolatos büntetőjogi szabályozás ügyében, a megoldást a jogalkalmazók és a civil szervezetek is el tudják fogadni.
Répássy Róbert az alkotmányügyi bizottság hétfői ülésén a közigazgatási és igazságügyi miniszter pénteken benyújtott előterjesztését ismertetve azt mondta: az új tényállás "hozzátartozó bántalmazása" címen kerülne a büntető törvénykönyvbe (Btk.). Emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés tavaly elfogadott egy népi kezdeményezést, amely azt célozta, hogy a Ház tűzze napirendre ezt a kérdést, majd Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter vezetésével két munkacsoportban kodifikációs munka indult el civil szervezetek és állami szervek részvételével.
Az államtitkár szavai szerint "elég nagy vita volt" a kérdésben, ugyanakkor az elkészült javaslat kompromisszumos, ez az a minimum, amelyet mind a jogalkalmazó szervek, mind a civil szervezetek el tudnak fogadni. A javaslat szerint a családon belüli erőszak körébe vonható bűncselekményeket, így a testi sértés egyes eseteit, a becsületsértést, a személyi szabadság megsértését és a kényszerítést a jövőben súlyosabban bünteti majd a Btk.
Répássy Róbert az ellenzéki kritikára reagálva elismerte, hogy "nem tudtak minden egyes civil szándékot a büntetőjog nyelvén kielégíteni", minden véleményt figyelembe venni. Ugyanakkor szerinte a javaslat nem csak formálisan valósítja meg a népi kezdeményezés fő célját, az önálló tényállás létrehozását. Szerinte az előterjesztés igenis tartalmaz új tényállási elemeket, ilyen a hozzátartozói vagy a volt hozzátartozói viszony és a rendszeres elkövetés, ezek teszik súlyosabban büntethetővé az ilyen bűncselekményeket.
Az alkotmányügyi bizottság a vita után a kormánypárti képviselők támogatásával általános vitára alkalmasnak tartotta a javaslatot.
(MTI)