A gyerekekről való gondoskodás egy életre szóló munka – mondta Nagy Anna kormányszóvivő a gondozásból elszökött gyermekek ügyéről szóló, egész napos konferencia záróbeszédében. A konferencia megnyitóján felszólalt Répássy Róbert, igazságügyért felelős államtitkár, aki hangsúlyozta: gyermekeink védelme és jóléte mindannyiunk számára a legfelsőbb prioritás.

A kormányszóvivő hangsúlyozta, hogy a család a gyermek természetes közege, hiszen – ahogyan délelőtt hallottuk – még azok is, akiket az adott körülményeik miatt kiemeltek családjukból, ha elszöknek először hazamennek.

Fotó: Hornyák Dániel

Nagy Anna kiemelte: az államnak folymatosan emlékeztetnie kell arra, hogy mekkora érték a család, hiszen a gyermeknek úgy kell felnőnie, hogy érezze, van mögötte támasz. Ugyanakkor – tette hozzá – vannak olyan családok, melyek nem tudják betölteni a feladataikat. Ilyenkor van szükség a különböző intézetekre, intézményekre. Az elmúlt kilenc hónapban azonban számos olyan intézkedés született, mely mind a család fontosságát hangsúlyozza – fogalmazott a kormányszóvivő.

Nagy Anna kitért azokra a változtatásokra, melyeknek köszönhetően ebben az évben több, mint 300 milliárd forint marad a családoknál. Emlékeztetett arra is, hogy a kormány támogatja a gyesről visszatérő kismamák részmunkaidős foglalkoztatását, ám – folytatta a szóvivő – a gyermeket vállaló nők ismét választhatják három évig az anyaságot, illetve negyven év munkaviszony után nyugdíjba vonulhatnak, ha úgy döntenek.

Az állam és a térsadalom közös felelőssége, hogy biztonságot és jövőképet nyújtson a gyermekeknek – világított rá a kormányszóvivő.

Az elnökség fél éve alatt több olyan rendezvényt is tartanak, melyek a gyerekekről, a gyerekek jogairól szólnak, ám a róluk való gondoskodás itt nem ér véget, hiszen ez egy életre szóló munka – hangoztatta Nagy Anna. Hozzátette: ma Magyarországnak messzebbre hallatszik a szava, ám július elsejétől a közös munkának, az együttgondolkodásnak ugyanúgy folytatódnia kell. Hangsúlyozta azt is, hogy azoknak a gyerekeknek, akik most az utcán csellengenek, szükségük van a tudatra: helyük van a családban, helyük van az országban.

Fotó: Horváth Ernő

Répássy Róbert délelőtti nyitóbeszédében kiemelte: Magyarország uniós csatlakozását követően megnőtt a felelősségünk a tagállamokkal és magunkkal szemben is, hiszen a határok jelképessé válásával, nemcsak a munkaerő és az áruk szabad áramlása valósult meg, de a bűnözés, a gyermekek kiszolgáltatottsága is erősödött.

A kormány és az Országgyűlés kiemelt figyelemmel a gyermeki jogok érvényesülésének fontosságára határozatot alkotott, melyben egy huszonöt éves időtávot átívelő Nemzeti Stratégia megvalósításáról határozott – mondta az államtitkár. Kiemelte: a szaktárcák, köztük a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, valamint a Nemzeti Erőforrás Minisztérium feladatait érintő stratégia kiemelten fontosnak tekinti és kezeli a gyermekeket érintő társadalmi, szociális, mentális veszélyeket.

Fotó: Horváth Ernő

A harmonizált európai hívószámok bevezetéséről szóló direktíva magyarországi végrehajtásának folyamatában, a Nemzeti Stratégia külön figyelmet fordított a hívószámok biztos üzemeltetésének támogatására. Hazánk ezzel – tette hozzá a politikus –, az eltűnt gyermekek felkutatására szolgáló harmonizált hívószám bevezetésével élenjáró szerepet tölt be a tagállamok között, hiszen elsők között vezette be azt. Büszkék vagyunk arra, hogy a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány által működtetett szolgáltatás, a szervezet kitartó munkájának, kiemelkedő nemzetközi kapcsolatainak köszönhetően élen jár az Európai Unióban – hangsúlyozta Répássy Róbert.

(kormany.hu)