Ma tartja a nyári szünet előtti utolsó ülését a Polgári Jogi Kodifikációs Szerkesztő Bizottság, az utolsó ülésre július 22-én kerül sor. A Vékás Lajos professzor vezetésével ülésező Bizottság a 2010. december 2-án kihirdetett menetrendnek megfelelően halad az új kódex előkészítésével. A jogászok az előkészítő munkával nyáron sem állnak le. Közlemény.

Az eddigi előkészítő-munka folyamán a következő könyveket tárgyalták a bizottságok: Bevezető rendelkezések, Az ember, A jogi személyek, Családjog, Dologi jog. A munka fonalát a bizottságok ősszel veszik fel újra, további előkészítést igényelnek még a Kötelmi jog, az Öröklési jog, a Társasági jog és a Záró rendelkezések könyvei.

A Szerkesztő Bizottság mai ülésén a Dologi jog könyvét tárgyalja. Megvitatják többek közt a birtokátruházás ügyleti természetét kidomborító új szabályozás szükségességét, a nem tulajdonostól történő tulajdonszerzés lehetőségeit, a rá-, illetve hozzáépítés tulajdonkeletkeztető hatásainak újrarendezését, a jogi személyek számára is alapítható határozott idejű haszonélvezet új szabályait és az ingatlan-nyilvántartás alapvető, elvi jelentőségű rendelkezéseinek kódexbe történő beillesztését is.

A Bizottság tagjai egyhangú döntés alapján a paragrafusrészek archaikus volta miatt megszavazták az I. Cím II. Fejezetben található Szomszédjogok különös szabályaira vonatkozó paragrafusrészek törlését. Ezen túl tehát más jogszabály szabályozza majd például a lehulló gyümölcsök felszedésére, a határon álló fa és bokor gyümölcseire vagy a tilosban talált állatra vonatkozó jogokat.

Az új kódex előkészítése a Polgári Jogi Kodifikációs Szerkesztő Bizottság – amely az egyes könyvek elfogadásáról dönt –, és a Polgári Jogi Operatív Szakmai Bizottság – amely a törvényszöveg előkészítését végzi –, közreműködésével zajlik. A Szerkesztő Bizottság előterjesztései alapján a Polgári Jogi Kodifikációs Főbizottság dönt a koncepcionális súlyú kérdéseket illetően.

A bizottságok a Ptk. előkészítésekor a már elfogadott, de hatályba nem lépő 2009. évi CXX. törvény alapjaira építve kezdték meg munkájukat. Az új Polgári Törvénykönyv társadalmi egyeztetése előreláthatólag 2011. őszén kezdődik, az országgyűlés elé pedig 2012. tavaszi félévében kerül, az Alaptörvény hatályba lépését követően.

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)