Az EU polgárainak védelme érdekében elsődleges feladatunk a bűnmegelőzés, bűnelkövetés esetében pedig annak biztosítása, hogy az áldozatok a lehető legszélesebb értelemben vett támogatásban részesüljenek – jelentette ki csütörtökön az igazságügyért felelős államtitkár az „Áldozatvédelem az Európai Unióban” (Protecting Victims in the EU: the road ahead) című konferencia záró eseményén.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium – az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének támogatásával – március 23-24-ére nemzetközi konferenciát szervezett a Károlyi-Csekonics Rezidencián. Ennek célja az Európai Bizottság munkájának segítése annak a készülő átfogó módosító csomagnak az előkészítésében, amelynek központi elemei a bűncselekmények és erőszak áldozatainak jogai, az ő támogatásuk és védelmük. A konferencia célja, hogy meghatározza az áldozatvédelem fő problémaköreit, majd összhangban a Stockholmi Programmal megoldásokat javasoljon.

Répássy Róbert záróbeszédében hangsúlyozta: az EU polgárainak védelme érdekében elsődleges feladatunk a bűnmegelőzés, bűnelkövetés esetében pedig annak biztosítása, hogy az áldozatok a lehető legszélesebb értelemben vett támogatásban részesüljenek. Kiemelte: a Lisszaboni szerződés lehetőséget teremt arra, hogy közösen megalkossuk azt az átfogó szabályozást, amely segíti az áldozatoknak a bűncselekmények okozta károk enyhítését.

Az Európai Bizottság új áldozatvédelmi csomagjáról szólva az államtitkár elmondta: megtiszteltetés számunkra, hogy a konferencia megrendezésével, valamint a „Road Map” elkészítésével aktívan hozzájárulhatunk a részletek kidolgozásához.

A politikus emlékeztetett: figyelmet kell szentelni annak, hogy az áldozat eljárásban betöltött szerepe kellőképpen hangsúlyos legyen és megkapja az őt megillető méltó figyelmet és jogokat, ugyanakkor különös fontossággal bír az áldozattal kapcsolatba kerülő szakemberek folymatos képzése, valamint az ingyenesen elérhető lelki segítségnyújtás is - tette hozzá.

Répássy Róbert rávilágított arra: a büntetőeljárási jogok továbbépítése mellett el kell érni, hogy az Európai Unió polgárai azonos fokú védelemben részesüljenek bűncselekmény elkövetése esetén függetlenül attól, hogy az Európai Unió melyik tagországában váltak áldozattá. Hozzátette: elengedhetetlen az eltérő jogi rendszerek belső összehangolása, illetve kölcsönös elismerése, hiszen nem kisebb feladat áll előttünk, mint egy egységes jogi kultúra megteremtése. Ezek a célkitűzések azonban csak összefogással, valamennyi tagállam és a civil szervezet segítségével válhatnak valósággá – zárta beszédét az igazságügyért felelős államtitkár.

Igor Dzialuk lengyel igazságyügyi államtitkár kiemelte: soros elnökségük alkalmával az áldozatvédelem lesz az egyik prioritásuk, ennek szellemében pedig szeretnék folytatni azt, amit a magyar elnökség elkezdett.
A politikus beszédébven hangsúlyozta: a jó gyakorlatok terjesztése különösen fontos, a kétnapos konferencián pedig - fűzte hozzá – számos olyan munkacsoport dolgozott, mely az ehhez hasonló értékeket képviselte. A létrejövő dokumentum – mondta - olyan eszköz lesz az áldozatok számára, melyet határokon átnyúlóan lehet alkalmazni.

Fotó: Hornyák Dániel

Juan Carlos Campo Moreno, a spanyol igazságügyminiszter záróbeszédében kijelentette: Európát több és mindenki számára elérhető szabadságjoggal kell felruházni. Az Európai Áldozatvédelmi Határozat - melyet közel 18 hónappal ezelőtt kezdett el kidolgozni a magyar-belga-spanyol elnökségi trió – központjában azok az áldozatok állnak, akikről oly gyakran megfeledkeznek – idézte fel a politikus. Kiemelte: az áldozatvédelmi csomagnak tartalmaznia kell a kölcsönös elismerés lehetőségét, hiszen enélkül nem lenne teljes az irányelv-tervezet.

A politikus úgy fogalmazott: képesek leszünk megtalálni a megoldásokat, hiszen mindannyiunk közös akarata az, hogy lezáruljon az a folyamat, mellyel megszületik egy új, az áldozatokat globálisan védő „csomag”.

(kormany.hu)