Idén a Minőségi Jogalkotás Szeminárium (Quality of Legislation Seminar) központi témája az európai szakmai közvélemény tájékoztatása volt a Magyarországon zajló, a jogrendszert alapvetően érintő alkotmányozás folyamatáról. A 2011. június 22-én Brüsszelben megrendezett szemináriumot az Európai Bizottság Jogi Szolgálata szervezi minden évben.

A szemináriumon központi szerepet kaptak az alkotmányozás folyamata, az új Alaptörvény és a sarkalatos törvények legfontosabb kérdéseit ismertető előadások. Dr. Gáva Krisztián, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közjogi jogalkotásért felelős helyettes államtitkára nyitóelőadásában Magyarország új alaptörvényéről és a jogalkotás folyamatáról beszélt: elsősorban eljárási és szakmai szempontból mutatta be az Alaptörvény előkészítési folyamatát. Részletesen szólt az Országgyűlés Alkotmány-előkészítő Bizottságának munkájáról, a munkafolyamat egyes állomásairól, az alkotmányozás során alkalmazott munkamódszerekről és a felhasznált anyagokról. Ezek többek között a következők voltak: a hatályos alkotmány szövege mint kiindulópont, alkotmánybírósági határozatok, az 1994-98 közötti alkotmányozási kísérlet dokumentumai, külföldi alkotmányok, nemzetközi egyezmények és az EU Alapjogi Charta. Az előadás során hangsúlyozta az előkészítés során a minisztériumi szakmai munkával párhuzamosan történt széles körű szakmai és társadalmi konzultációkat, illetve a 2011. első harmadában meghatározó szerepet játszó háromtagú szövegező-bizottság tevékenységét. A helyettes államtitkár előadásában kitért az elfogadott Alaptörvény egyes elemeire is, amelyek bizonyítják, hogy az Alaptörvény összhangban áll a demokratikus jogállamiság követelményeivel és az európai értékekkel.

A szemináriumon további előadói voltak még: Dr. Csuhány Péter a minisztérium Alkotmányjogi Főosztályáról, aki a jogalkotásra és a jogszabályok szerkesztésére vonatkozó magyar szabályozásokról beszélt, Dr. Farkas Vajk, a parlamenti államtitkár kabinetjének tagja, aki a jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételre vonatkozó magyar szabályozásokat ismertette és Orbán Krisztián, a Közigazgatási Stratégiáért Felelős Helyettes Államtitkárság tanácsadója, aki az intelligens szabályozás a magyar jogrendszerben címmel tartott előadást. A szeminárium zárásaként Dr. Fehér Miklós Zoltán a minisztérium Európai Uniós Jogi Főosztályáról egy esettanulmányt ismertetett.

A szeminárium minden évben az éppen elnökséget adó tagállam jogrendszerének és a nemzeti jogalkotása minőségének bemutatásán alapul. A rendezvényen részt vesznek a Bizottság Jogi Szolgálatának tagjai, az uniós intézményekben e területtel foglalkozó szakemberek, valamint minden évben nagyszámú egyetemi oktató és kutató az Európai Unió számos országából.

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, kormany.hu)