A Magyary Program keretében a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Igazságügyi Államtitkárságának szervezésében „Változások az új Polgári Törvénykönyv tükrében” címmel szakmai konferenciát tartottak ma a KIM-ben.
Az új Polgári Törvénykönyv legfontosabb változásaival, új jogintézményekkel, valamint ezek hatásaival foglalkozó rendezvényt megnyitó beszédében dr. Czepek Gábor a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium magánjogi és igazságügyi főosztályának vezetője az új magánjogi kódex jelentőségét ecsetelve emlékezett meg annak a jogrendszerben elfoglalt kiemelkedő helyéről, a jogi hivatásrendek tevékenységén túlmutató, az állampolgárok mindennapi életére is befolyással bíró meghatározó szerepéről.
Ezzel összefüggésben hívta fel a figyelmet arra a tárcánál zajló hatalmas és talán kevésbé látványos, a Kódex végrehajtását érintő jogalkotási munkára, ami ahhoz szükséges, hogy annak rendelkezései a gyakorlatban is megállhassák helyüket.
A konferencián szó volt az új Polgári Törvénykönyvet övező – nem csak szakmai – érdeklődés homlokterében álló családjogi vonatkozású, illetve a cselekvőképességet érintő szabályozás főbb sarokpontjairól, a társasági jog és szövetkezeti jog Ptk.-ba integrálásával kapcsolatos jogalkotási kérdésekről, az új Polgári Törvénykönyv dologi jogi vonatkozású, valamint a kötelmi jogi szabályairól is. A kétnapos konferencia első napjának zárásaként a Kódex egyes rendelkezéseit a civil szervezetek szemszögéből is elemezték.
A konferencia résztvevői megismerhették a 2014. március 15-én hatályba lépő kódex által bevezetésre kerülő alapvető változásokat a törvény által felölelt szabályozási területeken, illetve betekintést nyerhettek az új Ptk. hatálybalépése folytán a kapcsolódó ágazati törvények szükségszerű módosításainak főbb irányaiba is.
(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)