Az igazságügyért felelős államtitkár részt vett a Magyar Jogász Egylet Bács-Kiskun Megyei Szervezetének Kalocsai Helyi Csoportjának konzultációján. A városi bíróság épületében tartott fórumon Répássy Róbert elmondta: a változtatások célja az igazságügyi szervezetek függetlenségének biztosítása mellett hatékonyságuk növelése.
Az államtitkár emlékeztetett: a bíróságok életét befolyásoló törvény tervezetének elkészítésében részt vett az ezerhatszáz tagot számláló Magyar Bírói Egyesület, emellett számos bírósági vezetővel is tárgyaltak.
Az Országgyűlésnek október közepén benyújtott tervezet szerint megmarad a négyfokú bírósági rendszer, az egyes szintek neveiben és bizonyos hatásköreiben viszont lesz változás – mondta Répássy Róbert.
A tervezet kettéválasztja a bíróságok belső és külső igazgatását. Az előbbi területen marad a bírósági önigazgatás, a szervezeti, gazdálkodási ügyeket érintő külső igazgatás pedig az újonnan felálló Országos Bírói Hivatal (OBH) feladata lesz. A hivatal elnökét az Országgyűlés választja a bírók közül, ami egyben biztosítja függetlenségét is – ismertette az államtitkár. Úgy láttuk – és ebben egyetértett a szakma -, hogy az 1997-ben bevezetett teljeskörű bírósági önigazgatási modell már képtelen a megújulásra – fogalmazott Répássy Róbert. Erre utal az is - folytatta -, hogy a jelenlegi bírósági önigazgatási szerv, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács, több testületi hatáskört átadott elnökének.
A tervezetben világosan kettéválasztottuk a Kúria és az OBH elnökének feladat- és hatásköreit. Előbbi felel a szakmai, utóbbi az operatív igazgatási irányításért. Az OBH ellenőrző szerve az Országos Bírói Tanács, melynek tagjai szintén bírók - elsősorban a helyi szintről - ezzel elkerülve azt, hogy csupán igazgatási vezetőkből álljon. Az OBT erős jogosítványokkal bír, kétharmados többséggel akár az OBH elnökét is elmozdíthatja - mutatott rá a politikus.
Az ügyészség szervezete igazodik az új bírósági szintekhez. A tervezet szerint erősödnek az ügyészség egyes funkciói, melyek közül az államtitkár külön kiemelte a közérdekvédelmet.
A közigazgatás átalakításáról szólva Répássy Róbert rávilágított, hogy idén január elsejével felálltak a a megyei kormányhivatalok, ahová tizennégy szakigazgatási szervet integáltak. 2013-tól indulnak a járási kormányhivatalok is, ahol egyablakos modellben intézhetik majd az állampolgárok az ügyeiket. Az állam átvesz továbbá olyan ügyeket, feladatokat az önkormányzatoktól, amelyek eddig államigazgatási ügyek voltak. Január elsejével pedig számos közszolgáltató intézmény kerül állami felügyelet alá – ismertette az államtitkár.
(kormany.hu)