Répássy Róbert, a KIM igazságügyért felelős államtitkára az M1 Ma reggel című műsorában elmondta, hogy a 2012-es év folyamán 26 olyan bírósági döntés született, amiben az Emberi Jogok Európai Bírósága elmarasztalta Magyarországot: ebből kilenc esetben a bírósági ügyek elhúzódása miatt került sor az elmarasztaló ítélet meghozatalára. Hozzátette, hogy több mint ötven esetben peren kívül, még az ítélet előtt sikerült megegyezni az érintettekkel.
Az elmarasztalások fő okai a lassú eljárások, ezek azonban nagyrészt 6-10 éves ügyelhúzódások. Az új igazságszolgáltatással kapcsolatos törvények némi gyorsítást már most jelentenek. Ezek a régi ügyek viszont azt mutatják, hogy muszáj volt változtatni az igazságszolgáltatásban, a bírósági szervezetben. Az ügyelhúzódások arányát tekintve egyébként Magyarország most valahol a középmezőnyben van, a cél azonban az, hogy minden eljárás két év alatt fejeződjék be – tette hozzá az államtitkár. Az ezekre az ügyekre kifizetett kártérítés nagyjából negyedmilliárd forintot tesz ki.
Elmondta, hogy 2010-ben döntött úgy az Országgyűlés, hogy a köztisztviselők esetén - mivel a köztisztviselő is indoklás nélkül felmondhatja a munkaviszonyt - ezért a munkáltató is felmondhassa ezt a munkaviszonyt. Ezt az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek találta, és vissza is állítottuk az indoklási kötelezettséget, de néhányan - szám szerint 12-enfordultak a strasbourgi Emberi Jogi Bírósághoz. Ezekben az ügyekben igyekszenek majd megegyezésre törekedni.
A magánnyugdíjpénztári vagyonok kapcsán az államtitkár közölte: a bíróság elutasított minden keresetet és megállapította, hogy nem sérült a tulajdonhoz való jog. Az érintetteket ugyanazok a nyugdíjszolgáltatások illetik meg, a magánnyugdíjpénztári tagokra vonatkozó szolgáltatások ugyanazok maradtak az állami nyugdíjban is, és tulajdonok sérelmére nem került sor.
2013-ban a legtöbb eljárás - pontosabban a legtöbb kérelem - az a korhatár előtti nyugdíjak megszüntetése miatt, illetőleg átalakítása miatt került benyújtásra. Itt több ezer ilyen kérelem van benyújtva. Nyilván itt úgy dönt majd a strasbourgi bíróság, úgy foglalkozik ezekkel az ügyekkel, hogy egy tipikus ügyben hoz egy ítéletet, és a többi ügyben valószínű, hogy egyezségkötésre kényszeríti az államot, hogy ha ebben elmarasztalna bennünket. Egyébként még ebben az ügyben nem döntött a strasbourgi bíróság.
(KIM Sajtó Főosztály)