A Btk. módosításának az volt a célja, hogy egy védekező semmiképpen ne kerüljön bíróság elé, ha bizonyos esetekben kerül sor az önvédelemre – mondta Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkár a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában hétfőn.
Répássy Róbert elmondta: az éjjel, vagy csoportosan, vagy felfegyverkezve támadásra vonatkozik az új jogszabály. Az újdonság benne az, hogy az éjjeli támadás önmagában feljogosít valakit arra, hogy védekezzen. Hozzátette, hogy az utcán és a saját lakásban is érvényes ez a szabály, ám ha a kertbe hatolnak be, akkor csak a fegyveres behatolás esetében van teljes szabadság a védekezésben, hiszen vélhetően vagyontárgyak elleni támadásról van szó – mondta az államtitkár.
Fegyvernek minősül minden olyan tárgy, amely élet kioltására alkalmas – szögezte le az államtitkár. Mint mondta, a bírói gyakorlatban már kialakult, mi számít fegyveres, és fegyverrel felfegyverkezve való támadásnak. Általában azt nevezzük felfegyverkezésnek, amikor a rendeltetésszerűen élet kioltására nem alkalmas eszközt, például egy kapát vesz magához valaki, de mégis alkalmas az élet kioltására. A fegyver egyértelműen lőfegyver, vagy más fegyver – magyarázta.
A Btk. módosításának az volt a célja, hogy egy védekező semmiképpen ne kerüljön bíróság elé, ha a fent említett esetekben kerül sor a védekezésre – mondta a politikus, hozzáfűzve, hogy eddig nem emeltek vádat senki ellen amiatt, hogy visszaélt volna ezzel az új szabállyal. "Ez egyértelműen a támadóra hárítja át a büntetőjogi kockázatot, a védekező ellen pedig meg kell szüntetni az eljárást, ha megállapítják, hogy fennálltak a jogos védelmi helyzetnek a feltételei" – fogalmazott az államtitkár.
A vácszentlászlói esettel kapcsolatban, amely során egy gazda fagyállót kevert a borba, Répássy Róbert azt mondta: ezt a büntetőjog megelőző jogos védelemnek nevezi. "Tulajdonképpen a vagyontárgyak ellen irányuló támadás is megelőzhető jogos védelemmel, ugyanakkor van egy fontos szabály: nem lehet az élet kioltására alkalmas az az eszköz, amivel el akarom hárítani a támadást. Egy halált okozó áramütés például nem megelőző védelem" – szögezte le a politikus, aki kiemelte azt is, hogy az úgynevezett telepített technikai védelem estén – például mikor kisfeszültségű áramot vezetnek a kerítésbe – valóban figyelmeztetni kell előre, hogy mit okozhat. A fagyálló akkor is halált okoz azonban, ha előre figyelmeztetik a tolvajt – mondta Répássy Róbert.
"Az új módosítás fokozza az állampolgárok biztonságérzetét, és a fent említett esetekben, mikor a legkiszolgáltatottabb az ember, mindent megenged a jog, minden eszközzel védekezhetünk" – fogalmazott a politikus. Hangsúlyozta, hogy az új Btk. nem érinti a fegyvertartás szabályait, amelynek egyrészt vannak pszichológiai, alkalmassági feltételei, másrészt vannak a büntetett előéletre való tilalmai is, amelyek továbbra is szigorú szempontok lesznek.
(Duna Televízió Közbeszéd)