A kormány úgy döntött, hogy megújítja a zsidó közösségekkel és a nemzetközi zsidó szervezetekkel zajló egyeztetések formáját, és azt a korábbinál szélesebb körben, több témában, intenzívebben, gyakrabban folytatja. Ennek megfelelően január 31-én, hétfőn megkezdődtek a tárgyalások a zsidó közösségekkel, érdekképviseleti szervekkel, valamint szakmai szervezetekkel.

Az első, hétfői találkozón a kormány részéről dr. Gál András Levente a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára és dr. Hóvári János a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára vett részt.

Az első találkozón a résztvevők üdvözölték a kormány azon törekvését, hogy zsidósággal folytatott párbeszédet eltávolítsa a pártpolitikától, valamint azt, hogy a tárgyalások kibővítésére törekszik mind a résztvevők köre, mind a tárgyalások témája tekintetében.

A jelenlévők nyugtázták, hogy a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítványnak (MAZSÖK) nyújtott 50 millió forintos - fel nem használt - állami támogatást a kormány változatlanul az „uratlan vagyon” felkutatására ajánlja fel és át fogja adni az ezt végző szervezeteknek.

A kormány, mint a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány (HDKE) alapítója a közalapítványban folyó tudományos élet élénkítése érdekében kuratóriumot átalakítja és tagjainak az oktatás és a tudományos kutatás területén elismert szakembereket kért fel.

A „Határtalanul” program keretei között a kormány előre láthatólag 100 millió Ft-ot különít el arra a célra, hogy a határon túli magyar területeken, így többek közt Munkácson és Máramarosszigeten elpusztított zsidó közösség történetét és emlékhelyeit a magyar diákok megismerhessék.

A kormány tájékoztatta a résztvevőket, hogy a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvánnyal kötött támogatási szerződésből az idei költségvetési évre esedékes összeg kifizetésének fedezetét elkülönítették és mindent megtesznek annak érdekében, hogy a korábbi támogatási összegekkel való elszámolást követően ezt az összeg lehetőleg még február 28. előtt kifizessék.

A résztvevők egyetértettek abban, hogy mindenki számára átláthatóvá kell tenni az anyagi támogatások odaítélésének, kifizetésének és felhasználásának folyamatát. A résztvevők üdvözölték az egyeztetések, valamint a támogatások folyósításának folytatását a korábbi szerződéseknek megfelelően, valamint új emlékhelyek alapítását és további együttműködések elindítását javasolták.

(kormany.hu)