Szerdán megjelent több a közszolgálati tisztviselőkre vonatkozó új részletszabály. A közszolgálati tisztviselők jogállásáról szóló 2011. évi CXCIX. törvény 2012. március 1-jén lépett hatályba, amely magába foglalja a jelenlegi köztisztviselői és kormánytisztviselői törvény, valamint az Munka Törvénykönyvének a közigazgatás személyi állományára is irányadó szabályait, melyhez kapcsolódóan számos változás lép életbe.
Az új törvényhez kapcsolódóan, számos változás lép életbe a tisztviselők valamint a munkáltatók jogaira és kötelezettségei vonatkozóan. A mai napon kihirdetett kormányrendeletek a tisztviselők képesítési előírását, azok munka- és pihenőidejének szabályozását, az igazgatási szünet időtartamát, a közszolgálati tisztviselőt és a munkáltatót terhelő egyes kötelezettségeket, valamint a távmunkavégzésének szabályait továbbá a tisztviselőkkel szembeni fegyelmi eljárás módjának meghatározását foglalják magukba.
A munka- és pihenőidőre vonatkozó szabályok keretében rendezik a munkaidőkeret lejárta előtti jogviszony megszűnéssel, megszüntetéssel kapcsolatos elszámolási szabályokat, meghatározzák az egyenlőtlen munkaidő-beosztás részletszabályait. Rendelkezik továbbá azokról a garanciális szabályokról, amelyek egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén alkalmazandóak a heti pihenőnap, valamint a heti pihenőidő tekintetében.
A közszolgálati tisztviselőt és a munkáltatót terhelő egyes kötelezettségek körében meghatározzák a közszolgálati tisztviselőt a szolgálati jogviszony létesítésével összefüggésben terhelő kötelezettségeket, valamint a munkáltatót terhelő tájékoztatási kötelezettségeket és a kinevezéstől eltérő foglalkoztatás egyes részletszabályit.
A jogszabály a távmunkavégzés részletes szabályait is tartalmazza, meghatározza a távmunkavégzésre irányuló kinevezés tartalmi elemeket, a munkáltató tájékoztatái kötelezettségét, az ellenőrzésre vonatkozó szabályokat, valamint egyéb, a távmunkavégzésből eredő speciális szabályokat (például kötetlen munkarend általános szabályként való rögzítését).
2012-ben az igazgatási szünet 2012. július 23-tól augusztus 26-ig, valamint 2012. december 24-től 2013. január 6-ig terjedő időszakban lesz.
A fegyelmi eljárás főbb szakaszai továbbra is a vizsgálat és a tárgyalás. Esetenként azonban – a korábbi szabályokhoz képest – hosszabb eljárási határidők kerülnek megállapításra, továbbá több, a jogalkalmazást segítő egyéb rendelkezéssel is kiegészül az eljárás. A képesítési előírások lényegében nem változnak, azonban az új törvényben használt fogalmak, kategóriák átültetése miatt új kormányrendelet kerül kiadásra. Budapest, 2012. március 07.
(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)