A közigazgatás intézményi és személyzeti átalakításának talán eddigi legfontosabb állomásához érkeztünk - jelentette ki Navracsics Tibor szerdán, a Magyar Közigazgatási Ösztöndíj Program nyitórendezvényén. A Parlament Felsőházi üléstermében tartott eseményen a miniszter ismertette a 270 fiatal által elnyert ösztöndíj részleteit, majd hangsúlyozta: a kormányzat célja a "jó állam" megalkotása, mely a közjót szolgálja, nem a magánérdekeket.

Szimbolikus, hogy most, amikor elindítjuk ezt a komoly távlatokat nyitó programot, az Európai Uniós elnökségünk egyik rendezvénye is éppen a jövő teendőt vitatja meg- kezdte ünnepi beszédét a közigazgatási és igazságügyi miniszter a Magyar Közigazgatási Ösztöndíj Program nyitórendezvényén.

Az eseményen azt a 270 fiatal pályakezdőt köszöntötték, akik mintegy 1500 jelentkező közül elnyerték az ösztöndíjat. A következő hónapokban kormányzati illetve önkormányzati intézményeknél teljesítenek majd szakmai gyakorlatot, melyet követően Európai Uniós intézményeknél folytatják pályájukat. A program lezárását követően pedig legalább két évig a hazai anyaintézmény alkalmazottai lesznek.

A miniszterelnök-helyettes leszögezte: a program elindulása talán az eddigi legfontosabb állomása a kormány által korábban elkezdett közigazgatási átalakításnak. Ez az átalakítás - fejtette ki - intézményi és személyi jellegű is. Az intézményi átszervezések jó részét már megvalósítottuk, hiszen kisebbek, átláthatóbbak lettek, január elsejétől pedig megalakultak a Kormányhivatalok és a Kormányablakok is - fűzte hozzá példaként.

fotó: Pelsőczy Csaba

Ugyanakkor - folytatta - nagyon fontos átalakításokat kell véghezvinni személyi téren is, hiszen nagyon nagy szükség van idegen nyelvet jól beszélő, komoly tapasztalattal rendelkező, valamint erkölcsi- és érték-elkötelezettséggel felvértezett közszolgákra.

Navracsics Tibor aláhúzta, céljuk a "jó állam" megalkotása, mely a közjót szolgálja, ezért a közszolgálat nem lehet értékmentes eszköz. "Olyan közigazgatásra van szükség, amely nem akadály, hanem segítség" - fogalmazott.

Bátor közszolgákra van szükség

A fiatalokat szintén köszöntő parlamenti államtitkár beszédében arra emlékeztetett: a megnyitónak helyet adó Felsőházi teremben a történelem során "bölcs emberek" foglaltak helyet: "legyen köztük és köztetek csak annyi a különbség, hogy nektek már van e-mail címetek" - fogalmazott.

Rétvári Bence kiemelte, nagy lehetőség előtt állnak az ösztöndíjasok, hiszen külföldre is mehetnek, ugyanakkor "a külföld" fél évig Magyarországon van - utalt a miniszterhez hasonlóan az EU-elnökségre.

"Legyetek bátrak, változtassátok meg a rendszert" - hangoztatta, fontos alakjai lehettek a közigazgatás megújításának. Feladatotokhoz együttműködés és hazaszeretet kell.

Ezzel kapcsolatban Rétvári Bence megjegyezte: sokszor hangzik el a közhely, mely szerint az egyetemről kikerülők közül a jobb képességűek a versenyszférát, a gyengébbek pedig a közszférát választják, ám ez véleménye szerint nem így van: van aki egyedül, van aki csapatban együttműködve tud jól teljesíteni, versenyezni - mondta.

A Nemzeti Közigazgatási Intézet főigazgatója arra emlékeztetett: nagyon hosszú út vezetett e program megvalósulásáig, hiszen ehhez hasonló az elmúlt évtizedekben nem volt hazánkban. Kis Norbert hangsúlyozta, hogy a kiválasztottak nagyon komoly szűrön keresztül kerültek be, hiszen összesen 1500-an jelentkeztek, és a most kiesettek is igen jól teljesítettek.

Önök bölcsek, hogy lássák, mekkora lehetőséghez jutottak és bölcsek, hogy tudják, ez komoly felelősséggel is jár - emelte ki. Lehetőség a tanulásra, lehetőség a magyar közigazgatás megújítására – folytatta az intézet főigazgatója, majd kijelentette: hatalmas előny, hogy ezek a fiatalok még nem ismerik azokat a rossz automatizmusokat, melyek a régóta dolgozókat már meghatározzák. Fontos, hogy megőrizzék kritikus, újító hozzáállásukat - hangoztatta.

A főigazgató kitért arra is, hogy a még 2009-ben elindult Mobilitás program - melynek eredeti célja hasonló volt a mostanihoz - sokak vágyát nem teljesítette be, vagyis annak roma résztvevői csak elvétve kaptak munkát. Ezért – folytatta – ezeknek a fiataloknak újra esélyt szeretnénk teremteni.

A „re-generáció” képviselői

Az ünnepélyes megnyitó végén két pályázó a társak nevében köszönte meg a lehetőséget. Egyikük úgy fogalmazott: mi a „re-generáció” tagjai vagyunk, ezért képesek leszünk feladataink elvégzésére. Másikuk – roma származásúként – arra hívta fel a figyelmet: 2010-ben újra kaptak egy lehetőséget, ezért jó volna, ha érezhetnék az összetartozás erejét, és nem az esélyegyenlőséggel, hanem saját szakterületükkel foglalkozhatnának.

(kormany.hu)