865 országgyűlési határozat hatályon kívül helyezéséről döntött 2011. október 3-án az Országgyűlés, miután a Kormány júliusban elfogadta a Magyary Programhoz kapcsolódó, deregulációs felülvizsgálatról szóló javaslatot.

A közigazgatás megújítását célzó Magyary Program részeként megkezdődött a 2011. január 1-jét megelőző időszakban kihirdetett jogszabályok deregulációs célú felülvizsgálata. A program keretében különös hangsúlyt kap azoknak a szabályoknak a jogrendből való kiemelése, melyek a Kormány programjával nem összeegyeztethető feladatokat állapítanak meg.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium deregulációs programja összhangban van a Kormány bürokrácia- és adminisztrációs teher-csökkentő törekvéseivel. Célja, hogy az értelmetlen, elavult, alkalmazhatatlan jogszabályok kikerüljenek a rendszerből, ezen túl pedig a jogalkotás átláthatóbbá váljon.

A 2011. január 1-jétől hatályos új jogalkotási törvény és a jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételről szóló törvény az előkészítéshez kapcsolódó előzetes hatásvizsgálat mellett kötelezővé teszi a jogszabályok hatásainak utólagos elemzését, emellett pedig az elavult jogszabályok folyamatos kiszűrését is feladatul szabja.

Voltak olyan mára teljesen feleslegessé vált határozatok, mint például az, amely felhatalmazás adott a Varsói Szerződés hatálya meghosszabbításáról szóló okmány aláírására, vagy az, amelyet még 1962-ben hoztak a II. Havannai Kiáltvány kiadása alkalmából, valamint például az az 1957-ben hozott országgyűlési határozat, amelyet a Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsának a világ dolgozóihoz, politikusaihoz és közéleti személyiségeihez, a tudomány és kultúra képviselőihez, valamennyi ország parlamentjéhez intézett felhívásával kapcsolatban hoztak.

A hatályon kívül helyezés, illetve visszavonás azokat a 2010. május 14-e, vagyis a jelenlegi Országgyűlés megalakulása előtt hozott határozatokat érinti, amelyek az előzetes elemzés alapján már betöltötték a rendeltetésüket, így időközben feleslegessé, sokszor meghaladottá váltak.

A deregulációs program nem áll meg az országgyűlési határozatok hatályon kívül helyezésénél, ez annak csak első üteme. Második lépésként a kormány- és minisztertanácsi határozatok kerülnek sorra, melynek keretében a felülvizsgálatra váró határozatok száma, mintegy háromezer. A határozatok deregulációs szempontú felülvizsgálatát követően lehet elvégezni a jogszabályok, azaz a törvények és törvényerejű rendeletek, kormány- és minisztertanácsi rendeletek felülvizsgálatát is. Erre részben az alaptörvénnyel kapcsolatos jogalkotási munkák keretében, részben azt követően fog a Kormány sort keríteni.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium  további  egyszerűsítési intézkedéseket tervez a közeljövőben, melyek megkönnyítik az állampolgárok mindennapi életét és csökkentik az emberek hatósági ügyek intézésével kapcsolatos terhét. Másfél év alatt három ütemben, közel 230 ügycsoport 1.200 hatáskörében egyszerűsödhet az állampolgári ügyintézés. Így az államapparátus egyszerűbben, kisebb terheléssel végezheti feladatát és az ügyfeleket érintő adminisztratív terhek negyedével csökkennek. Emellett cél az is, hogy úgy legyenek megfogalmazva a jogszabályok, hogy értsék az állampolgárok, de közben a jog pontossága se csorbuljon.

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)