A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium mai kérésére az ír Igazságügyi és Egyenlőség Minisztérium hivatalosan megerősítette azt az eddig sajtóhírekből ismert információt, miszerint az ír Legfelsőbb Bíróság döntése értelmében Francis Ciaran Tobin nem adható át Magyarországnak, a 2000. április 9-én Leányfalun két gyerek halálával végződő balesetet okozó férfi fogvatartását pedig megszüntették.
A Legfelsőbb Bíróság a határozatot azzal indokolta, hogy a baleset bekövetkeztekor hatályos ír jog értelmében erre csak akkor lett volna lehetőség, ha a keresett személy megszökött volna abból az országból, amely európai elfogató parancsot bocsátott ki a kézrekerítésére. (Ezt a jogszabályt azóta megváltoztatták, lásd lentebb!) Francis Ciaran Tobin az ellene folyó büntetőeljárás során ötszáz ezer forint biztosítékot helyezett letétbe a Budakörnyéki Bíróságon, mielőtt elhagyta az országot, ezért távozása nem minősül szökésnek. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak arra a kérdésére: van-e még jogi lehetőség arra, hogy Francis Ciaran Tobin ne kerülhesse el tettének következményeit (a Pest Megyei Bíróság 2002 októberi, jogerős ítéletének végrehajtását, amelynek értelmében a bíróság 3 év szabadságvesztésre és 3 év járművezetéstől való eltiltásra ítélte a férfit), az ír minisztérium azt válaszolta: az 1983-as strasbourgi egyezmény kiegészítő jegyzőkönyve értelmében az ítélet-véghajtás „átvételének”, vagyis más országban történő végrehajtásának feltétele, hogy az elítélt személy elmenekül az ítélkező állam területéről a végrehajtó állam területére. Ez alapján az ír jog szerint Magyarországnak nincs további lehetősége jogi lépéseket tenni a Tobin-ügyben.
A Közigazgatási és Igazságügyi minisztérium sajnálattal vette tudomásul az ír központi hatóság döntését, különösen annak fényében, hogy egy 2009-ben hatályba lépett módosítás már törölte a hivatkozott ír törvényből azt a kitételt, miszerint csak szökés esetén adható át a kereső országnak a keresett személy. Tekintettel az eset súlyára, arra, hogy a magyar hatóság által 3 év börtönbüntetésre ítélt férfi egy kettő és egy öt éves kisgyerek halálával végződő balesetet okozott Magyarországon, majd tette következményeinek viselése nélkül elhagyta az országot, Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter 2011. március 23-án levélben, majd több találkozón informálisan személyesen kérte az ír igazságügyi minisztert arra, hogy sürgesse meg az eset mielőbbi, megnyugtató rendezését.
A KIM felhívja a figyelmet arra, hogy a sajtóban az ír Legfelsőbb Bíróság döntéséről megjelent tudósítások téves szóhasználattal élnek, amikor kiadatásról beszélnek, hiszen Magyarország soha nem terjesztett elő kiadatási kérelmet a Tobin-ügyben, az unió területén ugyanis európai elfogató parancs van érvényben, ez alapján pedig az úgynevezett átadási eljárásról nem az igazságügyi minisztérium, hanem a minisztériumoktól független bíróság dönt. A bíróság automatikusan végrehajtja az átadást, ha nem áll fönn úgynevezett megtagadási ok. Az ír minisztérium jelentésében a sajtóhírekkel ellentétben nem szerepel, hogy a magyar hatóságok kiadatási kérelme ne lett volna jogszerű, hiszen nem volt szó kiadatási kérelemről.
(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)