Dr. Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján ismertette a kormányülés főbb pontjait: szólt az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris üléséről, a Nemzetközi Közigazgatási Ösztöndíj Programról, valamint a West Balkán-ügyről.

A kormányülésen elsőként a magyar soros elnökség programjának strasbourgi fogadtatását vitatták meg a miniszterek. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes elmondta, példátlan fogadtatásnak örvend Magyarország elnökségi programja.

Fotó: Botár Gergely

A igazságügyi miniszter kiemelte, hogy az EP-ülésen, ahol ismertették a magyar EU-elnökségi programot, és melyről az azt követő vitában kiderült, példátlan támogatásnak örvend, ezután jó eséllyel indulhat a kitűzött célok megvalósítása felé. Hozzátette: nem volt olyan frakció, amelyik ne támogatta volna a programot.

Négy területnek stratégiai jelentőséget tulajdonítottak a felszólalók is – mutatott rá Navracsics Tibor, hozzátéve: az első a roma stratégia, mely iránymutatást ad a szociális diszkrimináció megszüntethetéséhez, a társadalmi integráció elősegítéséhez. A miniszter aláhúzta: a koncepciót mind bal-, mind jobboldali politikusok is támogatták.

A Duna stratégia szintén fontos terület – fogalmazott a miniszter –, hiszen földrajzi értelemben Magyarország a Duna völgyében központi helyet foglal el, így létrejöhet az érintett államok közt egy közös környezettudatos gazdasági együttműködés.

A miniszter hozzáfűzte: az EP is támogatja a törekvéseket a gazdasági kormányzás megteremtéséhez, mellyel olyan lépéseket kívánnak tenni, amely megtartja az Európai Unió világgazdaságban elfoglalt pozícióját.

A negyedik fontosabb téma, az energiapolitika, amely szintén általános támogatást kapott, a magyar szocialista EP-képviselő, Herczog Edit által is – világított rá a politikus.

A médiatörvénnyel kapcsolatban Navracsics Tibor közölte: a vitában jelentős helyet foglalt el a törvény, de hangsúlyozta, hogy az mára már pártpolitikai mezőbe került.

A Nemzetközi Közigazgatási Ösztöndíj Programról a miniszterelnök-helyettes elmondta: 270 fiatal számára ad lehetőséget, hogy közelebbről megismerhessék a magyar és a nemzetközi közigazgatás rendszereit. A 233 nem roma származású fiatalon túl, 37 olyan roma származású fiatal, aki a Bajnai-kormány sikertelen programjából kimaradt, illetve 21 már a közigazgatásban dolgozó nyertes pályázó kaphat betekintést más országok gyakorlatába, s hazahozva a jó példát, segíthetik a magyar struktúra fejlesztését – ismertette Navracsics Tibor.

A West Balkánban történt tragédiával kapcsolatban Navracsics Tibor kihangsúlyozta, a szórakozóhely nem volt ismeretlen a közigazgatás számára, számos hiánytalanságot észleltek 2010 májusa óta. A kormány célja egy olyan új szabályozás létrehozása, amely a későbbiekben nem csak bejelentési kötelezettséghez kötné a szórakozóhelyek üzemeltetését. A jogszabályi környezet megvizsgálása után, a kormány munkacsoportot állított fel, amelynek feladata lesz január 31-ig egy olyan jogi szabályozást kialakítani, amely révén megszűnhetnek a 210/2009-es kormányrendelet által létrejött kiskapuk – fogalmazott az igazságügyi miniszter.

(kormany.hu)