A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium az Országgyűlés elé terjesztette a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről, valamint a közigazgatási, rendészeti és katonai felsőoktatásról szóló törvényjavaslatát. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem 2012. január 1-jétől a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, a Rendőrtiszti Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetemből kiváló Közigazgatás-tudományi Kar jogutódjaként jön létre. Az egyetem létrehozása – melyről a kormány még tavaly decemberben döntött - jelentős lépés a közigazgatás reformjában, mivel az intézmény olyan felsőfokú közszolgálati szakembereket fog képezni, akik az új nemzedékét adhatják a jó államnak.

Az új egyetem létesítésével hatékonyabb lesz a közszolgálat személyi állományának minőségi fejlesztése. Az egyetem utat nyit egy integráltabb képzési szerkezetnek az alapképzések, mesterképzések, doktori képzések, szakirányú továbbképzések és az átképzések területén.

Az NKE létrehozásával a közigazgatás, a rendőrség, a honvédség és a diplomáciai szolgálat között amúgy is meglévő átjárást a képzés szempontjából is meg lehet alapozni. Lesz egy olyan közös törzsanyag, amelyet kötelessége lesz megtanulni a rendőrtisztnek, a katonatisztnek, a diplomatának és a kormánytisztviselőnek tanulóknak is, ám a szakmaspecifikus tárgyakat ugyanúgy megtanulnák a hallgatók.

Az új egyetem székhelye Budapesten lesz, a jogelőd intézmények alkalmazottainak és hallgatóinak jogviszonya az új egyetemen folyamatos. A már elindult alap- vagy mesterszakokon, szakirányú továbbképzési szakokon, szakképzési programokban, valamint doktori képzéseken a képzés folytatásának feltételeit biztosítják egészen addig, amíg a korábban felvett hallgatók nem fejezik be tanulmányaikat azon a szakon, amelyen azt megkezdték.

A törvényjavaslat tartalmazza az Egyetemmel kapcsolatos fenntartói jogokra, finanszírozására, az Egyetem irányítására, szervezetére és működésére, valamint az oktatók és a hallgatók jogállására vonatkozó speciális szabályozást. A javaslat emellett a jogelőd intézményekre vonatkozó speciális szabályokat és a közigazgatási, a rendészeti és a katonai felsőoktatás jogi kereteinek megteremtését is tartalmazza.

Az egyetem fenntartói testülete már áprilisban megtartotta alakuló ülését. 2012. január 1-jétől ideiglenes szenátus gyakorolja majd az új egyetem szenátusának jogköreit, az intézménynek pedig 2012. december 31-ig kell új szenátust választania. A javaslat szerint a szenátus 35 fős, melynek tagjai a dékán, a rektor, valamint karonként két egyetemi tanár vagy docens, két adjunktus vagy tanársegéd, egy tanár és két egyéb munkakörben foglalkoztatott, delegált tagjai pedig a hallgatói önkormányzat elnöke és a kari hallgatói önkormányzatokból 3-3 hallgató, valamint karonként egy reprezentatív képviselő.

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Sajtóirodája)