Jó, hogy Magyarországon piac, közigazgatás és a tudományos szféra sikeresen tudnak együtt működni olyan ügyekben, melyek mindhárom félnek és ezen felül az országnak is előnyére válnak – hangsúlyozta Navracsics Tibor, az MTA és az IBM közös tanulmányát bemutató rendezvényen, Veszprémben.

A miniszterelnök-helyettes és dr. Friedler Ferenc, a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karának dékánja nyitotta meg az MTA és az IBM „Smarter Cities” című közös tanulmányát bemutató rendezvényt. A mai egy olyan alkalom, ami megnyugtatóan rendszeresen történik - utalt a miniszter a fél éve, a veszprémi Pannon Egyetem és az IBM között megkötött együttműködési szerződés aláírására. Alig hat hónappal a megállapodás után már itt is van a kézzel fogható eredmény: a „Smarter Cities” tanulmány - mondta.

fotó: Pelsőczy Csaba

Ahhoz, hogy Magyarországot sikeressé tegyük szükség van az önkormányzatok, nemzetközi tapasztalattal rendelkező vállalatok és a tudományos szféra szoros együttműködésére – fogalmazott Navracsics Tibor. Hozzátette: a „Smarter Cities” egy olyan tanulmány, melynek tanulságaiból az emberek, az intézmények és az általános tudáskincsünk is gazdagodhat.

Dr. Friedler Ferenc rámutatott: a tanulmányban tulajdonképpen optimalizálásról van szó. Mindhárom partner célja az, hogy a lehető legjobb szolgáltatásokat nyújthassuk. Ehhez elsősorban akarat kell, iránymutatás, nemzetközi tapasztalat és tudományos keret - húzta alá. Kőszeg, Székesfehérvár és Veszprém IBM-mel kötött megállapodása és az MTA Regionális Kutatási Központjának, valamint a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karának közreműködése ideális kezdet a települések „okos fejlődésének” megalapozásához - nyomatékosította.

Háttér

A Magyar Tudományos Akadémia Regionális Kutatások Központja az IBM Magyarországi Kft.-vel és az IBM Plant Location International kutatóközpontjával együttműködve 2010-től felmérést készített Veszprémben, Székesfehérváron és Kőszegen a modern informatikai eszközök alkalmazásáról. A szakemberek azt vizsgálták, mely területeken kell fejlődniük a településeknek ahhoz, hogy a jövőben „okos városként” működhessenek. Az MTA az IBM felkérésére a fentiek mellett további hat magyar várost térképezett fel, majd a tapasztalatokat Smarter Cities címmel átfogó tanulmányban összegezte.

fotó: Pelsőczy Csaba

A bevont városokat működési, felhasználói és infrastruktúrális rendszerüket reprezentáló dimenziók mentén vizsgálták. A következő területek adatait elemezték: emberek, (egészségügy, oktatás, közbiztonság) ületi élet, városi szolgáltatások, kommunikáció, közlekedés, vízgazdálkodás és energia.

A tanulmányban megállapított javasolt fejlesztési területek az intelligens közlekedés, városüzemeltetés, turisztika és ügykezelés voltak.

Az IBM tanulmányának összefoglalója és a KIM közleménye kapcsolódó anyagaink között megtalálható és letölthető. A teljes IBM tanulmány megtekinthető az alábbi linken.

(kormany.hu)