Valóban van néhány pont, ahol vitatkozni fog a kormány a Velencei Bizottsággal, de ezek vagy fordításbeli, vagy a nem teljes egyetértésből adódó értelmezési különbségek – mondta Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter szerdán, az Európa Tanács (ET) főtitkárával, Thorbjorn Jaglanddal tartott sajtótájékoztatón.
Navracsics Tibor elmondta: megbeszélésük fő témája a Velencei Bizottságnak a magyar igazságügyi reformmal, a médiatörvénnyel és az egyházügyi törvénnyel kapcsolatos véleménye volt.
A miniszterelnök-helyettes emlékeztetett: a kormány kérte az Alkotmánybíróságot, hogy részletesen értelmezze azon határozatát, amely alkotmányellenesnek minősítette a médiaszabályozás több pontját. A kabinet várja a testület válaszát, és amint megkapja, a parlament elé terjeszti a módosítását, hogy azt május végéig elfogadhassa a Ház.
Az egyházügyi törvénnyel kapcsolatban kiemelte: Magyarországon speciális a helyzet, mivel gazdasági vállalkozások is bejelentették magukat egyházként, ezzel gazdasági előnyt szerezve. Az új szabályozással ezeket a visszaéléseket szeretnék megakadályozni – mutatott rá.
Navracsics Tibor azt is megjegyezte, hogy a kormány a Velencei Bizottság észrevételei alapján nyújtotta be a parlamentnek a bíróságokról, valamint a bírákról szóló törvény módosítására tett javaslatát. Közös érdekük, hogy hatékony legyen a magyar igazságszolgáltatás, de a megvalósításhoz szükség van európai támogatásra is – emelte ki a miniszter.
Thorbjorn Jagland a bizottság aggályaival kapcsolatban kifejtette: az Országos Bírósági Hivatal elnökének túl széles a hatásköre. A médiatanáccsal kapcsolatban rávilágított, hogy az intézmény – meglátásuk szerint – túl sok szankciót, pénzbírságot szab ki az egyes médiumokra, valamint túlzottan megszabja azok munkamenetét.
AZ ET főtitkára megjegyezte: elismerik, nagyra értékelik azokat a lépéseket, melyeket a magyar kormány a módosítások ügyében tett, és további lépésekre biztatott. Nagyon konstruktív párbeszédet folytattunk ma – hangsúlyozta Thorbjorn Jagland, majd hozzátette: azért vagyunk itt, hogy szakértelmünkkel segítsünk a tagországoknak a normák betartásában. Ez egy teljesen normális eljárás, mind a 47 ország esetében alkalmazzuk – húzta alá a főtitkár.
Thorbjorn Jagland többször kiemelte, hogy ma számos olyan kérdésről tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel, Martonyi János külügyminiszterrel, illetve Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszterrel, melyekben az Európai Uniónak nincs kompetenciája. Felhívta ugyanakkor a figyelmet: az igazságszolgáltatás függetlensége és a véleménynyilvánítás szabadsága lényeges európai normák, ezért az Európai Bizottságnak is fontos, hogy Magyarország miként reagál a mostani ajánlásokra.
(kormany.hu)