A kormány által márciusban elfogadott közigazgatási Korrupció-megelőzési Program részeként megkezdődött a közszolgálati etikai kódex kidolgozása, amelynek előkészítésébe OECD szakértőket is bevon a minisztérium. A nemzetközi szervezet szakértői Etikai kódexek a gyakorlatban címmel tartottak szemináriumot a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban csütörtökön.
A rendezvényen a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szakértői nemzetközi tapasztalatokat mtattak be az etikai kódexek elkészítéséért és gyakorlatba való átültetésért felelős magyar tisztviselőknek. A rendezvényen résztvevők ismereteket szerezhetnek az etikai kódexek bevezetésének és gyakorlatba való átültetésének nemzetközi jó gyakorlatairól és az etikai kódexek alkalmazásának kulcsproblémáiról. A műhelymunka résztvevői hazai és nemzetközi gyakorlatokat és tapasztalatokat összegezve tesznek majd javaslatokat a hazai szabályozásra, irányelvekre és a levont tanulságokat beépítik az etikai kódex alapjait tartalmazó zöld könyvbe.
A kormány még áprilisban - a Közigazgatási Korrupció-megelőzési Programjának elfogadásával – döntött arról, hogy a program részeként etikai kódexeket készítenek a közigazgatásban dolgozók képzésére. A cél, hogy a közszolgálatban dolgozók etikai felkészültségére építve is a közigazgatás, államigazgatás, a kormányzati szervek korrupcióval szembeni ellenálló képessége erősödjön.
A KIM és az OECD a Magyary Zoltán Közigazgatás-fejlesztési Program végrehajtásának támogatásához kötött együttműködési megállapodást még márciusban. A megállapodás szerint a tárca összesen öt területen folytat rendszeres szakmai párbeszédet a nemzetközi szervezettel, ezek egyike a korrupció elleni harc. Az OECD által, a program során nyújtott tanácsadás a jó nemzetközi gyakorlatok figyelembevételével történik, ezzel is segítve a Kormányt a reformok végrehajtásában.
Bővebben a kormány az antikorrupciós intézkedéseiről: hu/gyik/osszefoglalo-a-kormany-korrupcioellenes-intezkedeseirol
(kormany.hu)