Dr. Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter az Európai Parlament állampolgári jogi, bel- és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó bizottsága (LIBE) meghallgatásán az általános igazságügyi kérdések mellett többek között szólt az európai áldozatsegítésről, a médiatörvényről és a gyermekek jogainak védelméről is.

A médiatörvénnyel kapcsolatban a miniszter elmondta, hogy a kormány nem veszélyeztetni, hanem erősíteni akarta a véleményszabadságot. Megerősítette, hogy a magyar kormány már a jövő hét elején elküldi hivatalos válaszát az Európai Bizottság (EB) felvetéseire. Ha az EB a válasz után is fenntartja kifogásait, meg kell találni azt a szabályozási spektrumot, ami nem aggályos az EB számára, de a magyar tájékoztatási kötelezettségnek is eleget tesz.

Az áldozatvédelemről szólva kifejtette, hogy Magyarországnak meg kell várni a bizottság átfogó áldozatvédelmi csomagját. A már ismert változat jelen pillanatban a bizottságban nem élvezi a tagállamok minősített többségének támogatását. Amilyen gyorsan lehet, olyan gyorsan kíván a magyar elnökség előrehaladni a kérdésben, mivel rendkívül érzékeny területről van szó, hiszen a legkiszolgáltatottabbak védelmét hivatott teljesíteni. Az amúgy is sérülékeny áldozatokon belül a nők mellett a gyerekek a legkiszolgáltatottabbak. Ezen a területen az elnökség szeretne eredményeket elérni, ennek részeként tervezik a gyermekekkel szemben szexuális bűncselekményekkel kapcsolatos rendelettervezetet elfogadását nyár elején. A gyermekjogokkal kapcsolatban május végén tartanának nagy nemzetközi konferenciát.

Beszélt arról is, hogy az USA-val kötendő egyezmények közül az adatvédelmi egyezmény széleskörű tárgyalássorozatot igényel. A kezdőlépéseket januárban Budapesten teszik meg egy adatvédelmi konferencia keretében az európai és amerikai álláspont közelítésére. Fontos pont lesz az áprilisi EU-USA igazságügyi miniszterek találkozója, ez jelentős lökést adhat a tárgyalási folyamatnak. A tárgyalásokat alapvetően a bizottság folytatja, a tanács és az EP ellenőrző és támogatószerepet tud ellátni.

A magyar alkotmány és az alkotmányos rend is tilt minden diszkriminációt, legyen szó politikáról, vallásról, szexualitásról. A magyar elnökség tervez előrehaladást a horizontális diszkrimináció irányelv tárgyalásában.

A miniszter elmondta, hogy a magyar elnökség fő jogi prioritásai az uniós polgársághoz kötődő jogok fokozott képviselete a döntéshozásban és az uniós polgárok mindennapi életét megkönnyítő konkrét jogi megoldások megvalósítása. Ezek között említette a különböző nemzetiségű párok vagyonjogi helyzetének tisztázását, a több országot érintő örökösödési eljárások egyszerűsítését, illetve a kereskedelmi és polgári tárgyú bírósági ítéletek kölcsönös elismerésének bevezetését. Az öröklési jog kapcsán a magyar elnökség végére szeretne a magyar kormány politikai megállapodást elérni. Az Európai emberjogi egyezményhez történő csatlakozást a magyar elnökség szintén szeretné lezárni az elnökség végére. A miniszter szerint a témákban ugyanakkor csak úgy lehet eredményeket elérni, ha az Európai Unió döntéshozó szervei - különösen az Európai Tanács és az Európai Parlament - szorosabban együttműködnek.

(Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság)