Dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes válaszlevele Neelie Kroes-nak, az Európai Bizottság alelnökének a magyar médiatörvénnyel kapcsolatos felvetéseire.
Tisztelt Alelnök Asszony!
Köszönettel vettem kézhez december 23-án kelt, nekem címzett levelét.
Közös meggyőződésünk, hogy a véleménynyilvánítás és a szólásszabadság egyik legfontosabb európai értékünk. 1989-90-ben a Fidesz volt az a politikai erő, mely legharcosabban állt ki a szabadság mindannyiunk számára oly fontos értékei mellett a több mint negyven évig uralkodó kommunista diktatúra ellenében. Erőfeszítésünk és kitartásunk következtében Magyarország ma jogállam, ahol a média sokszínűségét, a szólásszabadságot és a politikai szabadságjogokat az európai értékek és jogszabályok mentén garantálja az alkotmány és a magyar jogrendszer. Nincs ma Magyarországon olyan politikai erő, mely elkötelezettebb lenne a fenti értékek és elvek mellett.
Amint az az Ön számára is ismeretes, a magyar Országgyűlés december 21-én több, mint kétharmados támogatással fogadta el az új Médiatörvényt, mely a mára már idejétmúlt és ellentmondásos médiaszabályozást váltja fel. Meggyőződésünk, hogy a törvény minden elemében megfelel az EU irányelveinek és az Európában szokásos szabályozásoknak, illetve egyetlen részletében sem tartalmaz olyan szabályozást, mely az Unió valamely országában ne lenne ismert. Az új szabályozás a köztársasági elnök aláírására és kihirdetésére vár. Hivatalos angol fordítása - tekintettel a törvény szövegének terjedelmére - egy hét múlva áll rendelkezésre. Hozzám intézett levele alapján úgy vélem, kérése valójában arra irányul, hogy a megszületett törvény hiteles fordítását minél hamarabb juttassam el Önhöz - erről természetesen haladéktalanul intézkedtem. Addig is, illetve az után is készek vagyunk minden szükséges információt az Önök rendelkezésére bocsátani. Meggyőződésünk, hogy a törvény minden elemében kiállja az összes európai érték próbáját. Ezért kérem, a törvény szövegének gondos tanulmányozását követően fogalmazza meg konkrét kérdéseit, melyekre szakembereink haladéktalan és maradéktalan választ adnak majd. Biztos vagyok abban, hogy mindezek után az Európai Bizottság hiteles és mértékadó véleményt fog tudni majd alkotni az új magyar médiaszabályozásról.
A törvény pontos szövegének ismerete hiányában megfogalmazott politikai álláspontokkal és az utóbbi napokban a sajtóban megjelent véleményekkel nem kívánok foglalkozni. Levelében Ön is "számos kommentátor" véleményére hivatkozva fogalmaz meg kételyeket a magyar kormány demokratikus elkötelezettségével kapcsolatban, nem pedig a szöveg és a konkrét intézkedések ismeretében. Meggyőződésem -- miként feltételezem Alelnök Asszony meggyőződése is -- hogy a kérdés valós megítélése csakis az objektivitás és a vélemények egyensúlya alapján elképzelhető. Minden ellenkező kísérlet, a törvény konkrét szövegét és intézkedéseit figyelmen kívül hagyó, a magyar kormány demokratikus elkötelezettségét megkérdőjelező vélemény felfogásom szerint politikai motivációt rejt. Meggyőződésem, hogy ennek elkerülése mind Alelnök Asszony és az Európai Bizottság, mind pedig Magyarország kormányának elemi érdeke.
Dr. Navracsics Tibor
Miniszterelnök-helyettes
Közigazgatási és Igazságügyi Miniszter