A magyar csak akkor tud tehetséges nemzet maradni, ha odafigyel a tehetségekre - jelentette ki Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a TALENTn konferencia megnyitóján csütörtökön, Budapesten.

A közigazgatási és igazságügyi miniszter az ötven tehetséges magyar fiatal mentori programjának fővédnökeként hozzátette: a tehetségek kinevelésben a magyar iskolarendszer jóvoltából eddig is jók voltunk, ám hiányzott az odafigyelés és az elismerés, amely a tehetségek további kibontakoztatásához segítséget jelentett volna.

Fotó: Burger Zsolt

Abban bízik, hogy ez a tehetségkutató program nemcsak ösztönzést, hanem elismerést is jelent. A tehetség szív és ész nélkül nem tud kibontakozni – tette hozzá.

Álláspontja szerint fontos, hogy a fiatal ne csak abban higgyen, hogy tehetséges, hanem abban is, amire a tehetségét fordítani akarja, vagyis olyan célt tudjon kijelölni önmaga és tehetsége hasznosítása számára, amelyben hisz.

Navracsics Tibor szerint azonban a szív mellett szükség van észre, munkára, gyakorlásra, a hétköznapi fárasztó, monoton folyamatra, amelynek eredményeként a tehetség megjelenik.

Fotó: Burger Zsolt

A miniszterelnök-helyettes fontosnak nevezte, hogy mentorok foglalkoznak a fiatal tehetségekkel. Navracsics Tibor, aki a program keretében egy fiatal jogászt támogat, hozzátette: közöttük nemcsak munkakapcsolat van, hanem bizalmi, érzelmi viszonynak is ki kell alakulnia.

A konferencián az ötven tehetséges magyar fiatal közül tizenketten tartanak előadást eddigi tevékenységükről, fejlődésükről, a mentorprogramban szerzett új tapasztalataikról. Ezek célja az értéket teremtő, az inspiráló gondolat megszületése és közvetítése a hallgatóságnak.

A TALENTn konferencia, szakmai fórum és kerekasztal résztvevői egyebek mellett arra keresnek választ, hogy mit ér a tehetség, ha magyar, mennyire hatékony a tehetséggondozás, valamint milyen megoldásokat kínál a tehetséggondozás a társadalmi egyenlőtlenségek enyhítésére és milyen esélyt nyújthat a társadalmi felzárkózásban.

(MTI)