Wekerle Sándor kilencven évvel ezelőtt hunyt el, de mint politikus továbbra is köztünk él – emelte ki Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes kedden, amikor a Károlyi-Csekonics Rezidencián ünnepélyesen felavatta a Wekerle Sándor volt miniszterelnök tiszteletére berendezett emlékszobát.

Navracsics Tibor elmondta: örülhetünk, hogy egy ilyen nagyszerű embert és politikust, mint Wekerle Sándor a honfitársunknak tudhatunk. Ezért nagy öröm számára – folytatta-, hogy az idén Móron kezdődött emlékév alkalmából tett ígéretéhez híven megnyithatja a Wekerle Sándor Alapkezelőnek otthont adó Károlyi-Csekonics Rezidencián az emlékszobát.

Wekerle Sándor emlékszoba (fotó: Árvai Károly)

Hidas János az alapkezelő főigazgatója az ünnepélyes eseményen kiemelte, hogy a kilencven éve elhunyt politikus jelentős lábnyomot hagyott maga után, amelynek alapos kutatása még ránk vár. Felidézte a volt miniszterelnök gondolatát, miszerint: "Építeni kell, nem rombolni. Hinni kell, nem csüggedni!". Mint mondta: Wekerle Sándor ehhez a mottóhoz hűen élt és ezt mi sem bizonyítja jobban annál, hogy a Tanácsköztársaság börtönében is Magyarország új gazdasági programjának megalkotása foglalkoztatta a politikust.

Patay Géza, Wekerle Sándor dédunokája ünnepi beszédében örömének adott hangot, hogy végre méltó helyére kerül Wekerle Sándor, és a szocialista korszak mellőzöttsége után a szélesebb közvélemény is jobban megismerheti a dualizmus korának miniszterelnökét.

A Wekerle Sándor emlékszoba megnyitója(fotó: Árvai Károly)

Wekerle Sándor tiszteletére emléktáblát lepleztek le és megnyitották az újonnan berendezett emlékszobát is, ahol korabeli berendezési tárgyak, és többek között Benczúr Gyula Wekerlét ábrázoló portréja is kiállításra került.

A kormany.hu-nak Patay Alexandra, Wekerle Sándor dédunokája azt is elmondta, hogy bár személyes emlékei sajnos nincsenek neves rokonáról, de a család mindvégig őrizte a hagyományt, és a szoba régi emlékeket ébreszt benne, otthon érzi magát.

Szolidaritás nélkül nem lehet versenyképes Magyarország

Az állam legfőbb szerepe a versenyképesség fenntartása, a szolidaritás és a közösségek erősítésével – hangsúlyozta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a Wekerle Sándor életéről szóló kötet bemutatóján, melyet Tőkéczki László történész is méltatott.

Wekerle Sándorral mostohán bánt az utókor – emlékeztetett a miniszter –, hiszen igyekeztek őt eltűntetni a magyar történelemből. Egy helyről azonban nem tudták, mégpedig Kispestről, a Wekerletelepről. A telep megépítése egy kiemelten fontos és átfogó szociálpolitikai, kimondottan a jólétet szolgáló intézkedés volt – hangsúlyozta Navracsics Tibor.

Navracsics Tibor (fotó: Árvai Károly)

Ez a kötet – folytatta -, egy olyan ember életútját mutatja be, akit az első polgári miniszterelnöknek szoktak nevezni. Wekerle Sándor pályájának legfőbb tanulsága számunkra az, hogy mi magyarok már az 1800-as években tudtuk, hogy a cél egy olyan ország megteremtése, ahol származás és vagyoni helyzettől függetlenül, a tehetséggel lehet elérni valamit – nyomatékosította a miniszterelnök-helyettes.

A másik tanulság Wekerle Sándor életpályájából, hogy a szakmaiság és a politika szorosan összekapcsolódik, egymás feltételei – mondta a miniszter, majd hozzátette: a politikus csak akkor lehet sikeres, ha érti is a politikát, ért az államhoz, kellő szakmai tudással bír.

Dr. Tőkéczki László történész a kormany.hu-nak kifejtette: azért fontos Wekerle Sándort is jobban megismernünk, mert időnként mellbevágó az a hasonlóság, amely a dualizmus korának kihívásai és napjaink nagy kérdései között mutatkoznak, leginkább az, hogy hogyan lehet sikeresen felemelni egy országot, egy nemzetet. A magyar politikai vezető réteg egy része végre észrevette azt a hatalmas hagyomány-örökséget, amit eddig nem használtak – tette hozzá.

(kormany.hu)