Válságok jönnek, válságok mennek, de a kereszténydemokrácia, mint iránytű a legnehezebb időkben is a leghasznosabb lehet - húzta alá köszöntőbeszédében a miniszter. A Barankovics díjjal azokat ismerik el, akik Magyarország fejlődésének előmozdításáért, a keresztény szellemiség és a kereszténydemokrácia megerősítésért végeztek kiemelkedő munkát.
Mi a kereszténydemokrácia feladata ma, 2011-ben Magyarországon és Európában? - tette fel a kérdést Navracsics Tibor. Egy olyan Európában, ahol azt láthatjuk, hogy reményvesztett emberek és politikusok is az eltűnt dicsőség maradványait keresik, és a tartós hanyatlás korszakáról beszélnek. Emlékeztetett: volt már ilyen a kontinens történelmében, volt már olyan időszak, amikor temették az európai civilizációt, de Európa mindig feltámadt. Európa most is fel fog támadni - húzta alá a miniszter.
Amikor a kereszténydemokrácia feladatáról, küldetéséről beszélünk, akkor nem azért tesszük azt, mert új küldetésre van szükség, hanem azért, hogy újrafogalmazzuk azt - folytatta. A német kereszténydemokrata párt, a CDU programja 1949 óta ugyanaz, időről időre csak a kor nyelvezetéhez és követelményeihez igazították egyes részleteit - emlékeztetett Navracsics Tibor.
A kereszténydemokrácia azért lesz Magyarországon és Európában is megsemmisíthetetlen politikai erő, mert programja nem csak politikai program. Küldetése az európai kultúra küldetése, hiszen a kereszténység mindannyiunk számára erős kulturális hátteret, műveltségbeli és hitbéli alapot ad. Válságok jönnek, válságok mennek, de a kereszténydemokrácia, mint iránytű a legnehezebb időkben is a leghasznosabb iránytű lehet - mondta.
A miniszter rámutatott: a második világháborút követő békés időszak Nyugat-Európában, az integráció bővítése után pedig Közép-Európában is a kereszténydemokráciának köszönhető. Ha nincs Robert Schuman, nincs Konrad Adenauer, akkor ma nem beszélhetünk európai integrációról sem - figyelmeztetett. A kereszténydemokrácia egyik legfontosabb politikai küldetése a békés Európa, az integráció megteremtése. Az európai gazdasági válság megoldásáról, az integráció jövőjéről szóló viták során is a kereszténydemokraták igaz nem kritikátlanul, de az integráció iránt alapvetően elkötelezettek - fűzte hozzá.
A belpolitikai helyzetről szólva a miniszterelnök-helyettes elmondta, Magyarország most ért oda, hogy szakít a posztkommunista időszakkal, és végre egy versenyképes, erős, szolidáris társadalmat épít.
A poIitikus idézte Barankovics Istvánt: "tisztes jólét, amit a munka biztosít, szabadság, amely nem ismer elnyomást, és nemzeti függetlenség, amely nem sért senki mást, ez az az ország, amit építeni akarunk". A Fidesz-KDNP programja ma is ezeken az alapokon nyugszik - húzta alá.
A jólét az alapja a jövő gyarapodó Magyarországának, a jólét pedig csak úgy képzelhető el, ha munkaalapúvá tesszük a magyar társadalmat. 10 millió emberből csak 3,8 millió dolgozik legálisan, ami nem fenntartható. Ezért volt szükség a munkaerőpiaci, nyugdíjazási szabályok átdolgozására, a startmunka programok bevezetésére - tette egyértelművé a miniszter.
Navracsics Tibor elmondta: olyan rendszert szeretnénk, ami nem csak nem ismer elnyomást, hanem nem ismeri mások világnézetének kigúnyolását sem, amit a kereszténydemokratáknak sokat kellett elszenvedniük. “Nem mások szabadságát akarjuk, mi a saját szabadságunkat szeretnénk elismertetni” - húzta alá.
A nemzeti függetlenségről szólva kiemelte: miközben hiszünk a magyar nemzeti függetlenségben, sokat is tettünk érte az elmúlt másfél évben, de nem akarunk megsérteni senki mást. Számos ország osztja ezt az álláspontot a térségben, de sajnos van olyan nemzet, amely a demokrácia alapszabályait lábbal tiporva saját polgárait fosztja meg állampolgárságuktól csak azért, mert élnek az identitásválasztás szabadságával. Mi nem kívánunk senkit sérteni, mindenkinek megadjuk a megfelelő tiszteletet, de elvárjuk azt is, hogy itt, Közép-Európában mindenhol, minden nemzet tartsa be a demokrácia alapelveit, és tartsa tiszteletben az emberi jogokat - húzta alá Navracsics Tibor.
Az elismerést Navracsics Tibor mellett Surján László európai parlamenti képviselő, a KDNP alelnöke, Bogárdi-Szabó István református püspök és Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök vehette át Semjén Zsolt pártelnöktől, miniszterelnök-helyettestől és Mészáros Józseftől, a Barankovics István Alapítvány elnökétől.
(kormany.hu)