Brüsszelnek látnia kell, hogy az egész európai közösség szempontjából létfontosságú a térség előtt álló kihívásokra adott válasz - hangsúlyozta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter pénteken, a „Válságkezelés és reformpolitikák Közép- és Kelet-Európában” című konferencián, melyet a Közép-európai Kezdeményezés (Central European Initiative, CEI) soros magyar elnöksége keretében szervezett a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium és a Közpolitikai Kutatások Intézete. Közlemény.

Navracsics Tibor hozzátette: az EU vezetőinek fel kell ismerniük a saját szerepükben rejlő felelősséget a régió közelmúltja eseményeinek feldolgozásában annak érdekében, hogy a gazdasági, politikai és kulturális rendszerváltások történelmi sikerként teljesedhessenek ki.

A miniszterelnök-helyettes kiemelte: a közép- és délkelet-európai régió gazdasági, kulturális és politikai értelemben is gazdagítja, erősíti az egész kontinenst. Tudjuk, mert átéltük, milyen következményei vannak, ha ez a térség elszigetelődik és meggyengül: totalitárius ideológiák, etnikai alapú gyűlölet és bűncselekmények áldozatául esik. Az EU-nak tudnia kell, milyen veszélyt jelent ez demokráciánkra nézve - fűzte hozzá.

A közép- és kelet-európai régió több mint földrajzi egység: mondanivalója van azok számára, akik hajlandók a távoli fővárosokban szövegezett látványos szalagcímeken és a „problémaövezet” értelmezési keretet erősítő fotógyűjtemények felszínes világánál mélyebben megismerkedni a térség országaival - emelte ki beszédében Navracsics Tibor. Azért tartjuk a rendezvényt, mert Magyarország kormánya és a magyar emberek azok közé tartoznak, akik a közép- és délkelet-európai politika és társadalmak mélyebb megértésében is szeretnének közreműködni - zárta beszédét a közigazgatási és igazságügyi miniszter.

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)