Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter az új alkotmányról, a magánnyugdíjpénztári rendszer átalakításáról, a médiatörvényről és a 98 százalékos különadóról adott interjút a Frankfurter Allgemeine Zeitung március 7-i számában.
A miniszter az interjúban úgy fogalmazott, hogy Magyarországon egyetértés van az új alkotmány szükségességéről. A demokráciában eltöltött húsz év tapasztalatával úgy gondolja a kormány, legfőbb ideje új alkotmányt elfogadni, kivált, hogy rendelkezésre áll a szükséges parlamenti többség.
Az eredetileg 1949-ből származó magyar alkotmány szövege az 1989-90-es fordulat idején ugyan számos helyen módosult, de - ahogy az az alkotmány preambulumában is olvasható - ezeket a változtatásokat kezdettől fogva ideiglenesnek, átmenetinek tekintették. A miniszter elmondta, hogy minden parlamenti párt saját alkotmánytervezetet terjesztett elő. A miniszter ismertette az új alkotmány néhány tervezett elemét.
A kötelező magánnyugdíjpénztári rendszer megszüntetésével kapcsolatban Navracsics Tibor elmondta, hogy a nyugdíjreform során nem sértették meg a tulajdonhoz való jogot, pusztán áttértek a hárompilléres nyugdíjrendszerről egy kétpilléres rendszerre. A bírálatokkal kapcsolatban azt mondta, valószínűleg azért voltak, mert a kommunikációval voltak nehézségek, de az is lehet, hogy üzleti érdekek játszottak szerepet.
A médiatörvény körüli vitákról a miniszter azt mondta, a jogszabály tervezetét egyéni képviselői indítványként nyújtották be a parlamentben és a kormány csak az elfogadás után foglalhatott állást. A kezdeti európai bírálatok alapja az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) illetékesének, Dunja Mijatovicnak a szeptember 10-i állásfoglalása volt, ez azonban a törvényalkotás egy korábbi szakaszára vonatkozott és nem a végleges törvényszövegre. Számos kifogásolt rész az elfogadáskor már nem szerepelt a jogszabályban.
(kormany.hu)