A különböző életutak, apró történetek, élmények egy nagy láncba fonódva adják meg az önazonosság élményét – fogalmazott Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter kedden a Terror Házában, az „Emlékpontok – audiovizuális emlékgyűjtés” című program zárórendezvényén.

„Annak, hogy az én édesapám 1956. október 23-án nem került a Rádió székháza elé, hanem a Nemzeti Múzeum kerítésénél visszafordult, az az oka, hogy szorította az új cipője” – emlékezett vissza a miniszter, majd hozzátette: ezzel is szeretném érzékeltetni, hogy igenis számítanak a hétköznapi történetek és a családok történetei.

Amikor családról beszélünk – folytatta -, akkor nemcsak a körülöttünk élőkről beszélünk, hanem azokról is, akiket nem ismerünk, nem emlékezünk rájuk. Azokat is családtagként kezeljünk, akik még nem születtek meg – mondta Navracsics Tibor. Hiszen amikor történetünket, történelmünket meséljük, rendszerbe foglaljuk, akkor gyermekeink, unokáink, dédunokáink számára mentjük meg, nekik akarjuk átadni – hangsúlyozta a miniszter.

Navracsics Tibor (fotó: Horváth Ernő)

Navracsics Tibor úgy fogalmazott: a nemzet nemcsak a töredékes történetekből, hanem ezeknek a történeteknek a rendszerbe foglalásából áll. A különböző életutak, apró történetek, élmények egy nagy láncba fonódva adják meg az önazonosság élményét – húzta alá. Ezért nem mindegy számomra, hogy mi történik egy nyíregyházi, mosonmagyaróvári vagy pécsi családdal. Természetesen egy lisszaboni család története sem mindegy, de ez esetben a nemzeti közösség érzése hiányzik – emelte ki a miniszterelnök-helyettes.

Ezek a magántörténetek, amelyek megörökítik az elmúlt század történéseit, nem tekinthetők kizárólag magántörténeteknek – hangsúlyozta Navracsics Tibor, hozzáfűzve: megvannak ezeknek a történeteknek az intim vonásai, de bizonyos történelmi távlatból még az intimitás is történelmi ténnyé, mindannyiunk intimitásává válik.

A miniszter beszéde végén elmondta: nap mint nap felmerül, hogy milyen kár, hogy kormányról kormányra mindent újraírunk, de vannak olyan apró szálak, ahol fontos a folytonosság. Ezért köszönöm Bajnai Gordonnak, hogy annak idején felkarolta, támogatta ezt a kezdeményezést, ezt a vállalkozást.

Navracsics Tibor (fotó: Horváth Ernő)

Azt kívánom Önöknek – zárta szavait Navracsics Tibor -, hogy miközben nézik ezeket a videókat, vagy akár részeseikként is felelevenítik ezeket az emlékeket, tanuljanak, és tanítsák gyermekeiket, unokáikat.

Háttér – Lezárult az Emlékpontok projekt

A projekt célja a közös társadalmi emlékezet megőrzése, a tanulói kompetenciák fejlesztése, továbbá a történelmi interjúk készítésének és értékelésének bevezetése a közoktatásban.

Az „Emlékpontok – audiovizuális emlékgyűjtés” című programban az ország minden tájáról 69 középiskola vett részt. Csaknem 300 pedagógus irányítása mellett, 1000 diák 3200 történelmi interjút készített el az elmúlt több mint hetven év szemtanúival, hozzájárulva ezzel az 1945 utáni időszak történelemoktatásának megújításához.

Az emlékanyag publikálható része megtekinthető a www.emlekpontok.hu oldalon.

(kormany.hu)