Egyre közelebb kerülünk az új magyar igazságszolgáltatás megteremtéséhez – hangsúlyozta Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter kedden, a Polgári Perjogi Kodifikációs Főbizottság első ülésén. Közlemény.
A kormány döntött a polgári perrendtartás új szabályainak elkészítéséről, egy korszerű, a nemzetközi gyakorlatnak és elvárásoknak is megfelelő, az anyagi jogok hatékony érvényesítését biztosító polgári perjogi törvénykönyv megalkotásáról. A tudomány jeles képviselőiből, állami vezetőkből és a jogi hivatásrendek vezetőiből álló Polgári Perjogi Kodifikációs Főbizottság a törvény koncepcióját és téziseit 2014. második negyedévére dolgozza ki és ezt követően széles körű szakmai és társadalmi vitára kerül sor, majd a kész javaslatot a tervek szerint 2016 végén vitatja meg a kormány és 2017-ben tárgyalja az Országgyűlés.
A kormány az Alaptörvény elfogadásával új alapokra helyezte a közjogi berendezkedést, újraszabályozta a bíróságok igazgatását, a bírósági szervezetrendszert és szinteket, valamint javaslatára új Büntető és Polgári Törvénykönyvet fogadott el az Országgyűlés. A hatékony igazságszolgáltatás megvalósításának utolsó lépcsőfoka az új büntető- és polgári perrendtartási szabályok megalkotása. Cél az, hogy az új polgári perrendtartás szabályozása a jogtudomány és a joggyakorlat eredményeire támaszkodva áttekinthető, összefüggő és a technika vívmányaira is figyelemmel lévő legyen, megkönnyítve ezzel az állampolgárok és a szakma helyzetét is.
A jogszabály előkészítését a Polgári Perjogi Kodifikációs Főbizottság, a Polgári Perjogi Kodifikációs Szerkesztőbizottság, és a munka és témabizottságok végzik. A Főbizottság a munka- és témabizottságok javaslatai és a Szerkesztőbizottság előterjesztése alapján döntést hoz a koncepcionális súlyú kérdésekben. A Szerkesztőbizottság az elvi jelentőségű kérdésekben döntést, illetve mandátumot kér a Főbizottságtól, irányítja és koordinálja a munka- és témabizottságok tevékenységét, és ennek alapján előterjesztéseket készít a Főbizottságnak, emellett kodifikálja a Főbizottság állásfoglalásán és a munka- valamint témabizottságok javaslatain alapuló koncepció normaszövegét.
A Főbizottság és a Szerkesztőbizottság elnöki tisztségét dr. Németh János professzor tölti be, aki elmondta: a Szerkesztőbizottság holnapután tartja első ülését, ezzel is készülve az őszi munka- és témabizottságok megalakulására.
(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)