Megnyílt Budapesten Európa szabadalmi bíráinak bíróképző központja csütörtökön, amely az Egységes Szabadalmi Bíróság (ESZB) leendő bíráinak és bírójelöltjeinek képzését és továbbképzését koordináló irodaként fog működni a fővárosi Várnegyedben található Magyarság Házában.

Cséfalvay Zoltán a megnyitót követő sajtótájékoztatója:

Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter a megnyitón tartott ünnepi beszédében mérföldkőnek nevezte az európai kontinens új oktatási központjának megnyitását. Emlékeztetett: az uniós szabadalom létrehozásának folyamata már évtizedek óta zajlik, de a 2011-es magyar EU-elnökség alatt komoly lendületet kapott.

Az eddig elért eredmények közül kiemelte az ESZB létrejöttéről a 25 uniós tagállam által aláírt megállapodást, a testület magasan képzett bírói kara őrködik majd az európai szabadalmi rendszer felett. A magyar koordinációval működő humánerőforrás-munkacsoport feladata, hogy kidolgozza a bírójelöltek kiválasztásának mechanizmusát - ismertette.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára arról beszélt, hogy az európai gazdaság globális versenyképességéhez és az innovációhoz az új, egységes európai szabadalmi rendszer jelentősen hozzájárul. A magyar gazdaságdiplomácia rendkívüli sikere, hogy a versenyképességi tanács ülésén 25 tagállam - Spanyolország és Olaszország kivételével - csatlakozott az ESZB létrehozásáról szóló megerősített együttműködéshez 2011-ben, a magyar elnökség ideje alatt - mondta.

Az egységes európai szabadalom kiemelten fontos, mert csökkenti a szabadalmaztatás költségét, ami jelenleg átlagosan 36 ezer euró az EU-ban. Megjegyezte, hogy ez Amerikában 3 ezer, Kínában pedig 600 euró, ami Európának óriási versenyhátrányt jelent. Az egységes európai rendszerrel a költségek 6500 euróra, majd átmeneti időszak után 5000 euróra csökkennek. Az egységes szabadalmi bíráskodás és szabadalmi rendszer erősíti az EU egységes belső piacát, és megteremti a kapcsolatot a tudományos kutatás és a vállalkozás között - emelte ki.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt

Bendzsel Miklós, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) elnöke kitért arra, hogy a magyar szabadalmi rendszer jövőre lesz 120 éves, az európai közel 50. A központi joggondozás jelentős fejlődést jelent az egységes piac szempontjából, Magyarország aktív alakítója a felálló új szabadalmi rendszernek - emelte ki.

Várhelyi Olivér, az ESZB előkészítő bizottságának koordinátora ismertetése szerint a bírójelöltek előválogatási eljárása hamarosan befejeződik, így minden készen áll ahhoz, hogy szeptembertől megkezdődhessen a képzés.

Benoit Battistelli, az Európai Szabadalmi Hivatal (European Patent Office, EPO) elnöke hangsúlyozta: a budapesti intézmény az első mérföldkő a közös európai szabadalmi bíróság megteremtéséhez. Közlése szerinte összesen 60-65 helyet hirdetnek meg, amelyre 1300 jelentkezés érkezett az EPO-hoz, így a legjobb jelöltek közül választhatják majd ki a leendő bírákat.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt

A megnyitás alkalmából kétnapos konferencia kezdődött az SZTNH és az EPO szervezésében, ahol a központ feladatai mellett szó esik az egységes hatályú európai szabadalom, és az új szabadalmi bíráskodás várhatóan 2015-ben működésbe lépő rendszeréről, és Magyarország ezzel kapcsolatban vállalt feladatairól. Az ESZB kizárólagos hatáskörébe tartoznak majd az európai szabadalmak bitorlásával és érvényességével kapcsolatos ügyek. A rendszer reformja két területen zajlik: egyrészt jelenti az ESZB létrejöttét, másrészt egy új egységes európai szabadalmi oltalom megteremtését.

(MTI)