Az elnökség "felvezetőjét" péntekről szombatra virradóra Európa mi vagyunk címmel rendezték meg a Millenáris Parkban.
Nagy Anna a rendezvényen az MTI-nek elmondta, hogy nem véletlen, hogy egy ilyen kulturális eseménnyel indult a magyar EU-elnökség, amely az eddigi legkulturálisabb elnökségi félév lesz, több mint száz hazai és külföldi kulturális rendezvény kíséri majd az elnökségi programokat. Az EU-elnökség egyrészt lehetőséget nyújt arra, hogy "Európa és a világ felé meg tudjuk mutatni, milyen klasszak, kreatívak vagyunk, milyen jókat tudunk teremteni", másrészt a kultúrán keresztül lehet az emberekhez közelebb hozni az olyan elvontabb dolgokat, mint például az EU.
Szerinte az EU-elnökség miatt Magyarországra irányuló figyelem alkalmat ad a félreértések tisztázására, például a médiatörvénnyel kapcsolatban. Az elnökség miatt százával fognak Magyarországra érkezni olyan újságírók, akik egyébként nem jönnének. Ez azért nagyon jó, mert végre le lehet velük ülni, és meg lehet velük beszélni, hogy az, amiről azt gondolják, hogy a médiatörvény tartalma, az vajon tényleg az-e. A törvényt bíráló újságírók szerinte sokszor hiányos ismeretek birtokában, legfeljebb az alapján mondanak ítéletet, hogy "valaki azt mondta nekik, ez valahogy úgy lesz". Ez nem elég jó alap arra, hogy ki lehessen jelenteni néha nagyon szélsőséges véleményt a magyar médiatörvényről, és azon keresztül a magyar kormányról és Magyarországról. Nagyon nehéz áttételesen valódi véleményt alkotni, "ha azt a forrást, amelyet bírálok, gyakorlatilag még soha nem láttam". Véleménye szerint a médiatörvény minimális ismerete nélkül hangoznak el bíráló vélemények. A bírálatok telis-tele vannak félreértésekkel, amelyeket tisztázni kell. Nagyon fontos, hogy mindenki tisztán lásson, "bátran tegyék fel a kérdéseiket, nemcsak a Magyarországra érkező miniszterek és államtitkárok, hanem az újságírók is.
A kormányszóvivő arról is beszélt, hogy az EU-elnökségi félév alatt sem állhat meg a hazai élet, hiszen hatalmas feladatokat kell megoldani. Utalt az alkotmányozásra, valamint arra az átfogó - az egészségügytől kezdve a közigazgatáson át az oktatást is érintő - reformtervezetre, amely február végére kerül a kormány elé.
Fontosnak nevezte, hogy a magyar EU-elnökségnek stabil belpolitikai háttere van. Értékelése szerint ez a szilárd belpolitikai helyzet - nincsenek belpolitikai csatározások és bizonytalanságok - optimális az elnökség ellátásához. Egy ilyen helyzetben az EU-elnökség sokkal jobban fel tud készülni a feladatokra annál, mintha belpolitikai ügyek foglalnák le.
Ódor Bálint, EU-ügyekért felelős helyettes államtitkár a magyar EU-elnökség hivatalos honlapján rámutatott, hogy a magyar elnökség elsődleges feladata az összeurópai érdekek előmozdítása, az "erős Európa" elnökségi mottó is jelzi, hogy a magyar EU-elnökség hozzá akar járulni a gazdasági, szociális, politikai és intézményi szempontból egyaránt erős Európa építéséhez.
Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság