A héten több, az új Alaptörvényhez kapcsolódó sarkalatos törvényjavaslatról, így a népszavazásról, a bíróságokról és az ügyészségről szóló javaslatokról, továbbá a jövő évi költségvetésről is tárgyal az Országgyűlés.

Szerdán a napirend előtti felszólalások után befejeződik a 2012-es költségvetési javaslat általános vitája, majd az interpellációk és kérdések után a népszavazásról szóló sarkalatos törvény tervezetét vitatják meg a képviselők általános vita keretében, több mint négy órán át. A tervezet egységes szerkezetbe foglalja az eddigi szétaprózott jogszabályokban foglaltakat, valamint kiszámíthatóan és egyértelműen szabályozza a népszavazási intézményrendszert. Az új szabályokkal a komolytalan népszavazási kezdeményezések kiszűrése, és a jogorvoslat erősítése is a cél, a jogorvoslati határidők meghosszabbítása révén.

Szerdán általános vitát tartanak a képviselők Gulyás Gergely (Fidesz) javaslatáról is, mely rögzítené, hogy a nürnbergi katonai törvényszék alapokmányában felsorolt emberiesség elleni bűncselekmények nem évülnek el, büntetési tételüket pedig az elkövetéskor hatályos jog alapján kell megállapítani. A kormánypárt így vonná felelősségre az 1956-os forradalmat követő megtorlások politikai megrendelőit.

Csütörtökön együttes általános vita lesz napirend szerint az igazságszolgáltatást érintő sarkalatos törvényjavaslatokról. A bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló előterjesztés alapján a bírósági rendszer négyszintű marad, az alsóbb szinteket megyei és városi bíróságok helyett törvényszékeknek és a járásbíróságoknak neveznék. Ezeken kívül közigazgatási és munkaügyi bíróságok működnének különbíróságként. A bírák jogállásáról szóló javaslat szerint háromévenként egy évre másik szolgálati helyre lehetne kirendelni a bírákat. Az ügyészségről szóló törvényjavaslat szerint a legfőbb ügyész kiemelt ügyekben eldöntheti, hogy mely bíróságon emel vádat. Változnának a katonai büntetőeljárásban az ügyészség hatáskörére és illetékességére vonatkozó szabályok is, miután a katonai ügyészségek 2012. január 1-jén megszűnnek, illetve az egységes ügyészi szervezetbe integrálódnak.

Pénteken hat órás időkeretben vitatják meg a 2012. évi költségvetést megalapozó törvényjavaslatot a képviselők, mellyel lezárul a javaslat általános vitája.

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Sajtóirodája)