A féléves magyarországi szakasz lezárultával szeptember első hetében négy hónapon át külföldi közigazgatási intézményekben gyűjthetnek tapasztalatot a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Magyar Közigazgatási Ösztöndíjasai.

Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter utolsó találkozójukon azt kérte az uniós tagállamokba utazó 229 ösztöndíjastól: fedezzék fel fogadóországuk és fogadóintézményük közigazgatási működését, végezzenek lelkiismeretes és érdemi munkát, gyakorolják az idegen szaknyelvet, és térjenek haza tapasztalatokkal gazdagon, hogy azokat itthoni, minőségi munkavégzésben kamatoztathassák.

Navracsics Tibor (fotó: Botár Gergely)

Az NKÖ Program összesen 229 résztvevőjét - 200 pályakezdőt, 22 kormánytisztviselőt és a korábbi roma ösztöndíj-programból átvett további 7 résztvevőt – fogadnak az uniós tagállamok közigazgatási és kormányzati intézményei. 22-en a következő négy hónapban is Magyarországon dolgoznak majd. A legnagyobb létszámban, 56-an Németországba utaznak, Franciaországot 17-en, Lengyelországot 14-en választották külföldi közigazgatási tanulmányaik célországaként. Varsóban egy ösztöndíjast a miniszterelnöki kabinet foglalkoztat majd négy hónapig.

Navracsics Tibor (fotó: Botár Gergely)

A kormány az első Kormányzati Karrierexpón hirdette meg a Magyar Közigazgatási Ösztöndíj Programot, amelyre 1450-en jelentkeztek. A résztvevők január óta dolgoztak a magyarországi közigazgatás intézményeiben, és különböző közigazgatási képzéseken vettek részt. A külföldi kiküldetés elsődleges célja a szakmai tapasztalatszerzés és a nyelvtanulás. A program lebonyolításához szükségese együttműködési megállapodásokat a Nemzeti Közigazgatási Intézet kötötte meg a partnerországok központi, területi és helyi közigazgatási intézményeivel.  A fogadóintézményeket szakmai szempontok alapján, de az ösztöndíjasok érdeklődésének figyelembevételével választották ki. Az NKI a külföldön töltött hónapok alatt is figyelemmel kíséri az ösztöndíjasok munkáját: mind a résztvevőkkel, mind pedig a fogadó intézményekkel folyamatos kapcsolatot tart. A programot sikeresen teljesítők hazaérkeztük után lehetőséget kapnak arra, hogy kormánytisztviselőként dolgozzanak tovább.

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, kormany.hu)