Minden év április 16-án a holokauszt áldozataira emlékezünk. 1944-ben ezen a napon kezdték meg az első gettók felállítását Kárpátalján, ahonnan a következő hónapokban több százezer, megbélyegzett és megalázott zsidó honfitársunkat hurcolták el munka- és haláltáborokba, ahonnan nagyrészük soha többé nem tért vissza.

Április 16. a vidéki zsidóság üldöztetésének kezdete. Erre emlékeztek a Szolnoki Galériában, a Verseghy Ferenc Gimnázium, valamint a Damjanich János Múzeum közreműködésével szervezett, Magyarország Kormányának hivatalos megemlékezésén. Dr. Horváth László, a Múzeum igazgatójának köszöntője után Szalay Ferenc polgármester emlékezett az 1944-ben Szolnokon történt eseményekre. Szakali Erzsébet, a megyei kormányhivatal főigazgatója beszédében a központi parancsot végrehajtó dolgozók humánusságát hangsúlyozta, kiemelve a megyei közigazgatás azon tagjait, akik példát mutattak emberségből az embertelen világban.

Fotó: Skultéti Imre

Dr. Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára emlékbeszédében a történelmi felelősségünkre hívta fel a figyelmet: a történelemben minden embernek szerepe van, mindnyájan formáljuk, alakítjuk saját cselekedeteinkkel. E tragikus évszázad szülötteinek már csak a tiszteletadás jutott, amellyel fejet hajtunk az áldozatok emléke előtt; a múlt eseményeit megváltoztatni nem lehet. De fel kell vállalni a vészkorszak következményeit, emlékezni és emlékeztetni, és fellépni a gyűlölet, valamint –a legalább annyira veszélyes – közöny ellen. Fónagy János államtitkár tiszteletét fejezte ki Szolnok városának, ahol immár ötödik éve emlékeznek meg ezen a napon a városból elhurcolt 1.100 zsidó származású honfitársunkra.

Fotó: Skultéti Imre

A megemlékezésen megjelent Hegmanné Nemes Sára államtitkár, Sztáray Péter helyettes államtitkár, a megyei és városi képviselőtestület tagjai, valamint további meghívott vendégek. Az eseményen közreműködött a Verseghy Ferenc Gimnázium 10. C osztályának irodalmi színpada, valamint a Bartók Béla Zeneiskola fuvola-együttese. A megemlékezésen Varga Béla, holokauszt-túlélő idézte fel fájdalmas emlékeit az elhurcolásról, majd Verő Tamás rabbi megnyitotta az Auschwitz album-kiállítást, amelyet a diákok tárlatvezetésével tekinthettek meg az érdeklődők. A műsor zárásaként a résztvevők az emlékezés koszorúit helyezték el a volt zsinagóga épületének emlékfalánál.

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)