A Terror Háza Múzeum előtt tartotta hivatalos megemlékezést a Kommunista Diktatúra Áldozatainak Emléknapja alkalmából, a Kormány. Pénteken délután az Andrássy út 60. előtt az emlékezők - köztük a legfőbb közjogi méltóságok, politikai és egyházi vezetők, az 56-os szervezetek képviselői és számos közéleti személyiség - néma főhajtással és mécsesgyújtással tisztelegtek mindazoknak, akik az erőszakrendszer áldozataivá váltak.

Közös mécsesgyújtással hajtottak fejet állampolgárok, közjogi méltóságok, politikai és egyházi vezetők, közéleti személyiségek a kommunista diktatúra áldozatai emlékére.

Az Andrássy út 60. előtti emlékhelyen a több tízezer, családjától elválasztott és kényszermunkatáborba hurcolt honfitársunkra, a koholt vádak alapján mészárszékre küldött nemzettársainkra, az ellenállóként mártírhalált halt hősökre emlékeztünk. Ma már emelt fővel emlékezhetünk minderre, mert egy letűnt rendszer bűneit emlegetjük, amelyet a nemzet kitartása és a szabadság iránti olthatatlan vágya örökre eltemetett.

fotó: Botár Gergely

A kommunista diktatúrák halálos áldozatait világviszonylatban 100 millióra becsülik. Kelet-Európában a számuk eléri az 1 milliót. Ennyien vesztették életüket éhínségben, kényszermunkatáborban, vagy kegyetlen kivégzés által. Jóval többre tehető azok száma, akiket a diktatúra hétköznapi valósága testileg és lelkileg megnyomorított. A rendszer áldozata volt az is, akit vallattak és kínoztak, akit megbélyegeztek, akit kirekesztettek vagy börtönbe zártak, akit csoport vagy vallási hovatartozása miatt üldöztek; mindenki, akit megfosztottak a szabad cselekvés és választás lehetőségétől.

(kormany.hu)