Mai feladatunk az, hogy magyarnak kell maradnunk, nem másokkal ellentétben, hanem másokkal együtt, mások mellett, hiszen a magyarságnak csak akkor van jövője, ha Közép-Európának is van jövője, ha az itt élő nemzetek egymás mellett, egymást tiszteletben tartva szolgálják Európát, Közép-Európát - jelentette ki Navracsics Tibor csütörtökön, a szlovéniai Lendván tartott március 15-ei megemlékezésen.

A miniszterelnök-helyettes a muravidéki magyarság által szervezett ünnepségen tartott beszédében úgy fogalmazott: március 15-e "az erős Magyarország, az erős magyarság és az erős Közép-Európa ünnepe egyaránt". Amikor a magyar szabadságharc eszméi előtt hajtunk fejet, akkor egyben a közép-európai nemzetek testvérisége, egymásrautaltsága és szolidaritása előtt is tisztelgünk.

Navracsics Tibor a több száz résztvevővel zsúfolásig megtelt Lendvai Színház- és Hangversenyteremben arról is beszélt, hogy március 15-én a polgári Magyarország születését is ünnepeljük. A szabadság, a jogegyenlőség, a függetlenség mind-mind olyan érték volt akkor, ami felülírt minden más származást, vallási hovatartozást, etnikai tudatot.

fotó: Lőrincz Tibor

"Akkor a magyar igazság oldalán számos olyan ember is harcolt, aki talán etnikai értelemben nem volt magyar, de a magyarsággal vállalt sorsközösséget. Hitt azokban a célokban, amelyekért akkor a magyarság küzdött, és osztozott abban a sorsban, amelyet akkor a magyarság magára vállalt" - mondta.

Magyarország és Közép-Európa sorsa talán ekkor először, azóta pedig mindenképpen eggyé vált a polgári átalakulással. "A magyarok sokszor tapasztalták, hogy Közép-Európa összefogása nélkül, a népek békés egymás mellett élése nélkül a magyarság sem lehet sikeres" - fejtette ki Navracsics Tibor.

Radovan Zerjav szlovén miniszterelnök-helyettes az ünnepségen arról beszélt, hogy Szlovéniát és Magyarországot ezeréves történelmi kapcsolatok kötik össze. Az utóbbi években pedig - amióta csatlakoztunk az európai közösséghez -, még inkább törekszünk a jószomszédi kapcsolatokra.

A szlovén politikus elmondta: komoly tartalékok rejlenek a két ország gazdasági együttműködésében, s a határ két oldalán élő nemzetiségek számára is a gazdasági kapcsolatok kínálják a megerősödés lehetőségét. "Az őshonos nemzeti közösségek az asszimiláció nyomásával állnak szemben, ez pedig a közös gazdasági együttműködéssel védhető ki" - jelentette ki.

(MTI)