Külföldiekkel bővül a tavaly indított Campus Hungary Program – jelentette be Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a veszprémi Pannon Egyetemen pénteken.
A közigazgatási és igazságügyi miniszter azt mondta: a program létrehozásával az volt a kormány célja, hogy a hallgatók és az oktatók bekapcsolódjanak a nemzetközi tudományos vérkeringésbe, külföldön megismertessék tudományos eredményeket, jó hírét keltve ezzel a országnak.
A cél most az, hogy a Campus Hungaryt kibővítsük és minél több külföldi érkezhessen hazánkba, hogy Magyarország ismét tudományos nagyhatalom lehessen – tette hozzá.
Száz évvel ezelőtt ez természetes volt: aki akkor elvégezte valamelyik hazai képzést, néhány évre Európába ment továbbtanulni – idézte fel a miniszter. Kifejtette: a magyar tudományos szféra ezért akkor többnyelvű volt, sokan kutattak német, francia, vagy angol nyelven, s ez nem jelentette a magyar elsorvadását, sokkal inkább gazdagította annak szókészletét.
A II. világháború után ennek vége szakadt: a Szovjetunió gyarmatbirodalmában a magyar tudományos élet kényszeredetten próbált meg keleti irányban kapcsolatokat teremteni – mondta Navracsics Tibor.
Hozzátette: a magyar tudósoknak csak a rendszerváltás után lett ismét lehetőségük a világ tudományos áramába kapcsolódni.
Friedler Ferenc, a Pannon Egyetem rektora arról beszélt, hogy képzéseikkel hosszú távú karriert építenek a diákoknak, s ehhez nem elég a tananyag elsajátítása, hanem más kompetenciákra is szükség van.
A Campus Hungary Program – amelynek keretében a világ bármely országába lehet pályázni ösztöndíjra - eredményeiről, perspektíváiról Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója adott tájékoztatást.
Mint mondta, a programban eddig csaknem hatezer diák vett rész, ők 85 célországban fejleszthették tudásukat. Elhangzott, hogy 15 százalékkal emelik az ösztöndíj mértékét.
A Pannon Egyetemen a programban résztvevő diákok számoltak be külföldi tanulmányaikról.
A Campus Hungary felsőoktatási mobilitási program egyik kiemelt célja a magyarországi hallgatók nemzetközi tapasztalatszerzését elősegítő pályázati rendszer működtetése, amelynek köszönhetően egyre több magyarországi felsőoktatási hallgató tanulhat ösztöndíjjal külföldön, fejlesztheti nyelvtudását és hazaérkezését követően kamatoztathatja a külföldön szerzett ismereteket – olvasható a program honlapján.
A Campus Hungary kiemelt célja továbbá, hogy növelje a magyar felsőoktatás nemzetközi versenyképességét és a Magyarországon tanulmányokat folytató külföldi hallgatók számát, valamint elmélyítse, illetve kiterjessze a magyar és a külföldi felsőoktatási intézmények közötti kapcsolatot. Az országos szinten koordinált Campus Hungary Program a Balassi Intézet és a Tempus Közalapítvány konzorciumában, az Európai Unió támogatásával, az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében valósul meg.
(MTI)