Ez a kiállítás a két nép örökkévaló barátságának kíván emléket állítani – hangsúlyozta Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter csütörtökön Veszprémben, a „Szétlőtt városok. Poznan – Budapest 1956” című kiállítás megnyitóján.

Két nemzet barátsága olyan, mint két ember barátsága – fogalmazott Navracsics Tibor. Időnként meg kell ünnepelni, de az elmélyüléshez, a barátság fenntartásához szükség van arra, hogy a két nemzet polgárai közt is barátság legyen – tette hozzá a miniszter.

fotó: Pelsőczy Csaba

Egy barátság alapvető hangulatát a békés hétköznapok adják, de a válság az igazi összetartó erő – mutatott rá Navracsics Tibor. Magyarország és Lengyelország esetében is szívesen emlékezünk a jó pillanatokra, de a fordulópontokon, amikor megkérdőjelezhetetlenül ki kellett nyilvánítani a barátságot, e két nemzet ki is nyilvánította – mondta a miniszterelnök-helyettes, majd hozzátette: ez a kiállítás is erről szól.

Navracsics Tibor emlékeztetett: különösen fontos 1956, és az akkor egyértelműen megjelent lengyel-magyar barátság. A poznani felkelés az 1956-os magyar forradalom egyik nemzetközi előzménye volt: a lengyel események iránti szolidaritás mentén alakultak a hazai események is.

fotó: Pelsőczy Csaba

A lengyelek önzetlensége megható volt 1956 októberében és novemberében, amikor a pénzügyi segítségen túl magyar szabadságharcosokat bújtattak Lengyelországban, ezzel is demonstrálva a két nép közti barátságot – idézte fel a miniszterelnök-helyettes.

A lengyel-magyar barátságért továbbra is tenni kell, hiszen ez a jövő záloga - folytatta Navracsics Tibor.  A két nemzet egymásra van utalva, szükségképpen és önként vállalva is. Közép-Európa csak a két nemzet barátságával tartható fenn – zárta beszédét a miniszter.

Navracsics Tibor (fotó: Pelsőczy Csaba)

Háttér:

A Szétlőtt városok. Poznan - Budapest 1956 című kiállítás, amely az 1956-os eseményeken keresztül idézi fel a lengyelek és a magyarok kommunista időszak alatti közös múltját, a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézet, a budapesti 1956-os Intézet, valamint a Varsói Magyar Kulturális Intézet együttműködésében valósult meg.

A bemutatott fényképes dokumentáció, valamint a bőséges történelmi magyarázat nemcsak az 1956. júniusi poznani munkásfelkelést és a pár hónappal későbbi magyar forradalmat mutatja be, hanem azt is, hogy mennyire őrzik Poznan és Budapest mai városi terei - és rajtuk keresztül a kollektív emlékezet - az 55 évvel ezelőtti események emlékét.

(kormany.hu)