Kivésett szabadság - 1989. március 15. címmel nyílt kiállítás Horváth Ernő 25 évvel ezelőtt készült fotóiból kedden a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium KIM Szalonjában.
A KIM Szalon tavaly Horváth Ernőnek az 1988. október 23-i tüntetésen készített felvételeiből mutatott be évfordulós válogatást, ezúttal pedig az 1989. március 15-i budapesti eseményeken készült képek kerültek ki a minisztérium negyedik emeleti folyosóinak falára - mondta el kedden Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter.
Mint hozzátette: évtizedek óta az 1989-es volt az első március 15., amikor az államhatalom engedélyezte a demokratikus - akkori szóhasználattal "alternatív" - szervezetek jelenlétét. Sokan akkor hitték el, hogy valóban lehetségesek a változások, amikor Cserhalmi György felolvasta a független Magyarországot követelő 12 pontot - emlékezett.
Navracsics Tibor elmondta, terveik szerint a választások után folytatódik a Horváth Ernő felvételeiből rendezett évfordulós kiállítás-sorozat.
Horváth Ernő az MTI kérdésére felidézte, szabadúszó fotóriporterként saját költségére, megjelenési lehetőség nélkül a rendszerváltozás szinte összes nagy politikai eseményét dokumentálta.
A fotográfus jelen volt Budapesten Nagy Imre és mártírtársainak újratemetésén és a rendszerváltó tüntetéseken, Berlinben a fal lebontásakor, Romániában a forradalom időszakában, a délszláv háborúban és Moszkvában a puccs idején.
"Éveken át komoly harc ment a rendőrökkel, 1988. október 23-án például úgy téptek ki egy tekercs filmet a gépemből, hogy az három darabra szakadt" - szólt a tüntetések alatti fotózás korabeli veszélyeiről.
Horváth Ernő elmondása szerint 1989. március 15-én egész nap dolgozott, aznap minden jelentős eseményt dokumentált. Az elkészült mintegy 200 felvételből a KIM Szalon falain 20 fotó kapott helyet, ezeken feltűnik a beszédét felolvasó Csengey Dénes, a Nemzeti dalt szavaló Sinkovits Imre vagy a Kossuth téri és a Szabadság téri tüntetések résztvevői.
(MTI)