A kormány további akadályokat bont le a Várbazár rekonstrukciója elől. A nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházás keretében zajló közigazgatási hatósági eljárásokban hozott döntés fellebbezés nélkül végrehajtható – ezt tartalmazza a március 21-i kormányülésen elfogadott kormányrendelet-módosítás. Eredményt hirdettek a Várkert Bazár tervezésére kiírt közbeszerzési pályázaton is, melynek nyertese a KÖZTI Zrt. Az ütemterv szerint őszre engedélyes tervek lesznek, megtörténnek a kivitelezői pályázatok is.

A kormány már az Új Széchenyi Terv indulásakor jelezte, hogy a Budai Vár egyik legnagyobb értékét, az évtizedek óta pusztuló Várbazár felújítását egy egyik legfontosabb nemzeti programnak tekinti. A főváros közepén álló és Budapest teljes panorámáját meghatározó műemlék helyreállítása idegenforgalmi, nemzetgazdasági szempontból is rendkívüli jelentőségű. Az Ybl Miklós által tervezett páratlan szépségű műemlék a Világörökség része, és sajnos 1996 óta egyúttal a világ 100 legveszélyeztetettebb műemlékének egyike is.

Tavaly március óta Zumbok Ferenc személyében miniszteri, majd kormánybiztos koordinálja a beruházás előkészítésével kapcsolatos feladatokat.  A kormány tavaly októberben hozott határozatot a beruházás megkezdéséről, novemberben közzé tette a hosszú távú fejlesztésről szóló határozatát, végül decemberben nemzetgazdaságilag is kiemeltté nyilvánította beruházást.

A korábbi kormányzati ciklusokban asztalra került elképzelésekkel szöges ellentétben, a jelenlegi kormány úgy kívánja felújítani és a közönség számára kinyitni a Várbazárt és a budavári királyi kerteket, hogy azok köztulajdonban maradnak.

Az összesen 8,5 milliárd forint értékű  - teljes mértékben uniós forrásokból megvalósuló - beruházást 2012 őszén kezdi, és 2014 márciusára tervezi befejezni a kormány. Néhány előkészítő munkálat már egy évvel ezelőtt megkezdődött, folyamatosan távolítják el az omladozó, életveszélyes darabokat a beruházási területről, a Vízhordó lépcsőről és környékéről.

A beruházás igen összetett feladatokat tartalmaz, a műemléki rekonstrukció mellett, a közlekedési viszonyok rendezése, a kishajó forgalom megtervezése, a fejlesztési stratégia kidolgozása is a kormány előtt áll. Az elképzelésekről folyamatos az egyeztetés az érintett szakmai szervezetekkel, a hatóságokkal, a civil szervezetekkel.

A tervpályázaton nyertes KÖZTI, a Várbazár rekonstrukciójával évek óta kiemelten foglalkozik. A rekonstrukció koncepciós tervének kidolgozásával Potzner Ferenc építész, művészettörténész kapott kiérdemelten megbízást, aki a Középülettervező Intézet (KÖZTI) vezető tervezője, a Sándor-palota rekonstrukció tervezője.

A tervek szerint amellett, hogy természetesen eredeti szépségében lesz élvezhető az egykori Sissi által kedvelt sétány, szolgáltatások sokasága kapna helyet a terület egészén. Egész Budapest büszkeségei és legfőbb vonzerői lehetnek majd a Várkert Bazár kerti teraszán fekvő királyi kertek. A tervek szerint lesz barokk kert, neobarokk kert, neoreneszánsz kert, angol tájkert, szimbolikus egyházi és világi kert. Az újjáépülő Várkert Bazár valódi kulturális és igényes szórakozó negyeddé válhat, hiszen lesznek földalatti kulturális rendezvényterek, képzőművészeti műtermek, szobrászműhelyek, kiállítótermek, szabadtéri színpad, mélygarázs, éttermek, és igényes zenés helyek létesülnének. Az is hangsúlyos cél, hogy ne csak a külföldi turisták, hanem a hazai közönség, a magyar emberek, családok is élvezni tudják majd a megújult Várbazárt, az egykori Ifipark helyén például a hazai pénztárcához szabott éttermeket, sörsátrakat álmodtak meg.

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Sajtóirodája)