Gál András Levente kormánybiztos a ReGeneráció második nyílt napján a „Jó Állam Fejlesztési Programot” mutatta be. Elmondta: a program legfontosabb elemei az igazságügyi reform, az önkormányzati reform, illetve a Magyary Program.

Az előadás az „állam” és a „jó” fogalmának definiálásával, illetve körbejárásával kezdődött. A kormánybiztos elmondta: az állam fogalmát a szervezetrendszer és a feladatok összességének tükrében érdemes meghatározni, a jót – ami pedig egy erősen relatív fogalom, hiszen abszolút és általános értelme nincsen – inkább a közjó perspektívájából célszerű megközelíteni, amennyiben a közjó az egyén, a közösség és a vállalkozók érdekében valósul meg. A célok mellett a mód is fontos szempont kell, hogy legyen az állam, illetve az államapparátus működtetése szempontjából. Ilyen szempontból a legfontosabb, hogy a működés hatékony és egyben versenyképes is legyen – húzta alá.

Gál András Levente (fotó: Pelsőczy Csaba)

A Jó Állam Fejlesztési Program elemei tételesen is szóba kerültek az előadás során. Ezek az igazságügyi reform, az önkormányzati reform, illetve a Magyary Program. Elhangzott továbbá, hogy a jó állam esetében fontos célok az elszámoltathatóság kialakítása, a nemzetközi megítélés javítása, a szervezeti tanulás és az önértékelés elősegítése és fejlesztése. A fejlesztés program során a beavatkozási területek a szervezet, a feladat, az eljárás és a személyzeti dimenziók kell, legyenek.

A kormánybiztos úgy fogalmazott: a cél az, hogy az állam olyan négy pontból megvilágítható idom legyen, amelynek a megvilágítás következtében sehol sem marad árnyékos része. A program sikere abban áll amjd, hogy mennyiben alakítja ki a hierarchikus felépítést, az egyértelmű feladatok rendszerét, a számonkérhetőséget, továbbá, hogy az mennyiben produkál mérhető eredményeket, s mennyiben nyilvános és transzparens.

Gál András Levente (fotó: Pelsőczy Csaba)

Az előadás után úgy gondolom, hogy „a valamit tenni kell” elvárásának a Magyary Program képes lesz eleget tenni, hiszen – kicsit használva a weberi foglamakat – annak a racionalizálódásnak az irányába mutat, ami a gyors és pontos, továbbá kiszámítható állam(apparátus) kialakításában segít. Meglátásom szerint az előadás során roppant innovatív tartalmakkal találkozhatott a hallgatóság, amely segített abban is, hogy az államigazgatásról sokakban kialakult negatív képet a pozitív tartomány felé terelje.

(Kocsev Bence)