Michel Delabarre vehette át az idén második alkalommal odaítélt Pálfi István-díjat, melyet a regionális együttműködésért legtöbbet dolgozó személyeknek ítélnek oda. A Területi Kohéziós Politikáért Felelős Bizottság elnöke, az EGTC Platform koordinátora a hétfői, budapesti ceremónián úgy fogalmazott: a határokon átnyúló együttműködés erősítése azért kiemelten fontos, mert Európa jövője múlik rajta.

A köztársasági elnök részvételével adták át idén második alkalommal a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) által a Pálfi István, tragikusan fiatalon elhunyt Európai Parlamenti képviselő emlékére alapított díjat, melyet ezúttal a Területi Kohéziós Politikáért Felelős Bizottság elnökének, az EGTC Platform koordinátorának ítéltek oda.

Rétvári Bence, Michel Delebarre (fotó: Horváth Ernő)

Michel Delebarre - fogalmazott köszöntő beszédében Rétvári Bence - a Régiók Bizottságában kifejtett tevékenységével és polgármesterként évek óta elhivatottan vesz részt a területi együttműködések előremutató, hatékony és fenntartható szerepének erősítésében. Hozzátette, hogy az Európai Területi Társulás (ETT) az Európai Unió első jogi eszközeként keretet biztosít a határokat átszelő együttműködésre, egyben hozzájárul  az uniós támogatások hatékony felhasználásához.  

Francia nyelven elmondott laudációjában Ocskay Gyula, a Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-Európai Segítő Szolgálatának (CESCI) főtitkára azt hangsúlyozta: Michel Delebarre mind politikai, mind pedig civil munkájával - sokszor emberfelettinek tűnő teljesítményt nyújtva - rengeteget dolgozott a határokon átnyúló együttműködés erősítéséért.

Michel Delebarre (fotó: Horváth Ernő)

A díjazott leszögezte: az elmúlt időszakban végre európai dimenziót kapott a határon átnyúló területi politika, melynek kiemelt térségei fizikailag is az országhatárok. A Franciaország északi részén, a belga határnál nevelkedett politikus úgy vélte, a határok mentén élő emberek pontosan tudják, mennyi harc, mennyi küzdelem történt e helyszíneken, melyeket ugyanakkor mostanra a béke váltott fel. A régiók ma - fogalmazott Michel Delabare - a fejlődést szolgálják: rajtuk múlik Európa jövője, ezért tekintjük ennyire fontos területnek.

A politikus megjegyezte, személyesen is ismerte a díj névadóját, így azzal is tisztában van, hogy Pálfi István igazán jól látta a területpolitika jövőjét. Hozzátette, hogy e területen Magyarország és Franciaország is büszke lehet elért eredményeire.


Michel Delebarre
22 éve Dunkerque polgármestere.  1998-tóla Régiók Bizottságának tagja, amelynek 2006-ban elnökévé választották. Jelenleg a kohéziós politikáért és a területi együttműködésért felelős COTER bizottság elnökeként dolgozik. Megbízatása alatt aktívan segítette az európai kohézió, a határon átnyúló együttműködés és a többszintű kormányzás erősítését. Mindig védelmezi a szubszidiaritást, a régiók és a helyi önkormányzatok érdekeit, és Európa kiegyensúlyozott fejlődését.

Az elmúlt években számos téma raportőreként dolgozott a szubszidiaritás elvétől az ötödik kohéziós jelentésig vagy az európai kormányzás Fehér Könyvéig. Jelenleg a Régiók Bizottságának az EGTC-rendelet felülvizsgálatával megbízott raportőre.

A Pálfi István-díjjal a magyar kormány szeretné elismerni kiemelkedő erőfeszítéseit a határok lebontásáért, valamint az európai népeknek nyújtott segítségét egy toleráns és békés világ felé vezető úton.

(kormany.hu)