Közel húsz ország képviseltette magát a Közép-európai Év nyitó szakmai rendezvényén, az Európai Területi Társulások (ETT) jóváhagyó hatóságainak találkozóján, amelyet a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium rendezett meg immár második alkalommal.
A két napos rendezvényt dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter, valamint a Közép-európai Kezdeményezés főtitkára, Giorgio Rosso Cicogna nyitotta meg köszöntő beszédével. A konferencián – melyen részt vett a Régiók Bizottságának és az Európai Bizottságnak a képviselője – tizenkét ország számolt be az ETT-k jóváhagyása során szerzett tapasztalatairól.
A résztvevők egyetértettek abban, hogy fontos a jóváhagyó hatóságok közötti aktív kapcsolat kialakítása, annak érdekében, hogy az ETT-k alapítását gátló akadályok megszűnjenek, illetve egységes joggyakorlat alakuljon ki. Magyarország, mint az ETT-k alapításában és működtetésében Közép-Európában a legtöbb tapasztalattal rendelkező ország, a konferencia hagyományteremtő megrendezésével törekszik arra, hogy a jóváhagyó hatóságok között ez az intenzív kapcsolat fennmaradjon.
Az európai területi társulás intézménye az Európai Unió 2006-ban életre hívott olyan jogi eszköze, amely jogi keretet nyújt az európai önkormányzatok és régiók együttműködésére, valamint az uniós támogatások hatékonyabb felhasználására. A társulás legalább két tagállam szereplőit fogja közös szervezetbe, mely közös szervezet jogi személyiséggel és teljes jogképességgel rendelkezik.
Az európai területi társulások alapításához uniós jogszabály ad keretet, amelyet a nemzeti jogszabályok töltenek ki. Ezért az ETT-k alapításában kiemelkedően fontos szerepet játszanak a nemzeti jóváhagyó hatóságok. Az eltérő tagállami szabályozás azonban sok esetben a jóváhagyási eljárások elhúzódásához vezet, ez megnehezíti az együttműködést, az ETT-k alapítását.
Magyarország 2012 telén Lovasberényben hívta össze először az ETT jóváhagyó hatóságokat, a szomszédos országok vonatkozásában. A két napos konferencián 6 ország osztotta meg tapasztalatait az ETT-kről. A tanácskozást zárónyilatkozat elfogadása követte, amelyben a résztvevők javasolták a problémák közös megoldása, a nemzeti jóváhagyó hatóságok kapcsolatainak elmélyítése, a felek közötti kommunikáció javítása érdekében az egyeztető fórum évi rendszerességgel történő megtartását. Az ETT jóváhagyó hatóságok második találkozója a Közép-európai Kezdeményezés társfinanszírozásában valósult meg.
(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)