Első világháborús viseleteket bemutató kiállítás nyílt pénteken a veszprémi városházán, a világháború kitörésének 100. évfordulója alkalmából rendezett programsorozat részeként.

Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, a centenáriumi emlékbizottság elnöke a megnyitón hangsúlyozta, hogy a nagy háború emléke ma is ott él szinte minden családban. Ezek a családi történetek figyelmeztetnek minket arra, hogy - noha azt hisszük, hogy a 21. század boldog, biztonságos, békés nemzetek együttélését teremtette meg - milyen törékeny a béke, s milyen hamar veszíthetjük el szeretteinket.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt

Az első világháború öröksége a demokrácia eszméje, a nemzetek önrendelkezési joga, a nők egyenjogúsítása a politikában, a társadalmi és közéletben, valamint a politikai radikalizmus, a totális ideológiák: a bolsevizmus, a nemzeti szocializmus, a fasizmus, és reakcióként az ezzel szembeni ellenállás és védekezés - fejtette ki a miniszterelnök-helyettes. Mindezek a 20. századot alapvetően meghatározták és az első világháborúban eredtek - fűzte hozzá.

Az első világháborús viseleteket a veszprémi Méretes Szabóság készítette el a veszprémi önkormányzat és a helyi első világháborús emlékbizottság felkérésére, Rainer Pál régész szakmai segítségével, korabeli leírások alapján. Nemcsak katonai ruhákat alkottak, hanem a tisztek polgári, társasági viseleteit, orvosi, ápolónői, tűzoltó-, haditengerészeti ruhát is. A 18 viseletből több mint tizet állítottak ki a városháza aulájában.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt

A Méretes Szabóság évek óta készít történelmi ruházatokat a honfoglalás koritól napjainkig; 80-100 darabos kiállítási anyagukat számos helyen bemutatták már az országban, ide kerülnek azok az első világháborús viseletek is, amelyeket most nem állítottak ki a városházán. A kiállított ruhák között található olyan gyakorló, harctéri ruházat is, amelyet a veszprémi gyalogezred katonái viseltek: az úgynevezett csukaszürke ruha kabátja egyszerű, rejtett gombolású, zsebes, buggyos nadrágja térd felett vágott, mivel alá lábszártekercset vettek és csizmát.A kiállítás február 21-ig tekinthető meg.

(MTI)