Kedden nyegyvennyolc ifjúsági szervezet vagy csoport írta alá azt a szándéknyilatkozatot, amellyel kifejezi csatlakozási szándékát a Nemzeti Ifjúsági Tanács megalakulásához.
A nyilatkozat szövege rögzíti, hogy a NIT-et a közösen megfogalmazott elvek mentén még ebben az évben létrehozzák, szándékaik szerint a szervezet független, nyitott, demokratikus alapokon szerveződő, transzparensen működő, a fiatalok érdekképviseletét és a leendő csatlakozók képviseletét is ellátó, legitim tömörülés lesz. Az aláírók között van a kezdeményezést létrehívó Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma mellett a Fidelitas, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája. Csatlakozási szándékát jelezte aláírásával számos megyei vagy városi működési területű, vagy speciális funkciót ellátó ifjúsági közösség is, például a Szombathelyi Egyházmegye Ifjúsági Fóruma, a Veszprémi Diák- és Ifjúsági Önkormányzat, a határon túli Hétfalusi Magyar Ifjúsági Klub és a Motiváció Mozgássérülteket Segítő Alapítvány.
A Nemzeti Ifjúsági Tanács egy olyan, Magyarországon mindeddig nem létező ernyőszervezet, amely tömöríti a már meglévő ifjúsági szervezeteket, a fiatalok egyéb csoportjait és képviselőit, civil szervezeteit, valamint a kormányzat ifjúságpolitikával foglalkozó képviselőit. A NIT feladata az ifjúság érdekképviselete a legmagasabb szinteken, nemzetközi színtéren is, például az Európai Unióban. A NIT tagszervezeteivel együttműködve tevékenyen részt vesz a nemzeti ifjúságpolitika formálásában. A kormány azért szorgalmazza a Nemzeti Ifjúsági Tanács megalakulását, mert azzal lehetőség nyílik arra, hogy az uniós tagállamok közül utolsóként Magyarország is csatlakozzon a jelenleg több mint 100 európai ifjúsági szervezetet tömörítő Európai Ifjúsági Fórumhoz (European Youth Forum, EYF), ezáltal pedig a magyar fiatalok képviselete itthon erősebbé váljon, a nemzetközi színtereken pedig megjelenjen.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Új Nemzedék Jövőjéért Program koordinációjáért felelős miniszteri biztosa kezdeményezésére egy 2012 áprilisában elindított országos kampány során minden ifjúsági szervezetnek lehetősége nyílt arra, hogy megismerje a NIT létrehozásáról szóló koncepciót és megossza a Nemzeti Ifjúsági Tanáccsal kapcsolatos elképzeléseit. Májusban a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, a korábbi NEFMI, mai nevén Emberi Erőforrások Minisztériuma, valamint a Magyar Ifjúsági Konferencia és több résztvevő szervezet képviselői országos, hét állomásos roadshowra indultak, hogy beszélgetéseik során felmérjék az igényeket és a lehetőségeket.
A Nemzeti Ifjúsági Tanács megalakulását előkészítő tegnapi konferenciára több mint 80 ifjúsági tömörülés kapott meghívást. A fiatalokat képviselő szervezeteknek folyamatosan lehetőségük van a csatlakozásra. A Nemzeti Ifjúsági Tanács hivatalosan ősszel jön létre, a szándéknyilatkozatot aláíróknak addigra létre kell hoznia a szervezet struktúráját és delegációs rendjét, amely működésével az ifjúsági érdeknyilvánítást európai szintre emeli, a hazai szervezetek között pedig elősegíti a kommunikációt és az együttműködést.
A Nemzeti Ifjúsági Tanács a tervek szerint létrejötte után azonnal jelzi csatlakozási szándékát az Európai Ifjúsági Fórumhoz és megkezdi az együttműködést a nemzetközi szervezettel.
(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)